MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Srbija neće odustati od gonjenja zločinaca
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 131 573 4015
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Srbija neće odustati od gonjenja zločinaca

13. januar 2017.

Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović izjavila je danas da Srbija može da obezbedi fer i pravično suđenje jednom od nekadašnjih komandanata takozvane OVK Ramušu Haradinaju, te da očekuje da će Francuska usvojiti naš zahtev i izručiti ga.

"Nadamo se da će francuski pravosudni organi postupiti profesionalno u skladu sa međuanrodnim aktima. S obzirom da ispunjavamo sve uslove koji se tiču našeg zahteva za izručenje, nadamo se da će nam izručiti Hardinaja kako bi se postupak protiv njega završio pred organima Republike Srbije", rekla je Kuburović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Ona je istakla da su Tužilaštvo za ratne zločine i Odelјenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu spremni da obezbede fer postupak, s obzirom da ni sa postupcima koji su se do sada vodili, nije bilo primedbi te vrste.

Ona je napomenula da su francuskim pravosudnim organima prosleđena tri velika registratora u kojima se nalaze pisani iskazi svedoka, brojne DNK analize, potvrde o smrti, kao i pravosnažne presude koje su donete pred Višim sudom u Beogradu.

Upitana da li bi privođenje Haradinaja u Francuskoj moglo da negativno utiče na dijalog Beograda i Prištine, Kuburović je rekla da će upravo odgovornost svakoga za ono što je radio, doprineti pomirenju.

Govoreći o postupanju po poternicama, ministarka pravde je navela da je Francuska bila dužna da i bez poternice Interpola postupi po zahtevu Srbije za izručenje bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja, s obizrom da je potpisnica Evropske konvencije o ekstradiciji.

Ona je navela i da će, u slučaju da Francuska ne postupi po zahtevu Srbije, naša država odgovoriti načelom reciprociteta.

Upitana za primenu načela reciprociteta u postupanju prema našim poternicama i zahtevima za izručenje, Kuburović je najavila da će Srbija odgovoriti istom merom u odnosu na odgovor na njen zahtev.

"Ako neko ko je osuđen ili se protiv njega vodi postupak za ratne zbog zverskog ubijanja, mučenja, silovanja, torture, ne bude izručen Srbiji mi ćemo istom merom uzvratiti na zahteve koje Francuska bude uputila prema nama", navela je ministarka pravde.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je na istoj konferenciji za novinare da Srbija neće odustati od gonjenja ratnih zločinaca, dodajući da veruje u profesionalizam francuskih pravosudnih organa.

On je rekao da Srbija šalјe upozorenje da ne prihvata lažnu pravdu po kojoj su ubijanja i zločini protiv Srba dozvolјeni i dopušteni ako je tu u interesu velikih sila.

Đurić je podsetio da je EU zasnovana na vrednostima koje se bore za vladavinu prava i upitao da li se zalažu za te vrednosti ili politiku sile.

"Onako kako se mi odnosimo prema Srbima optuženim za ratne zločine tražimo da se svi drugi odnose prema onima koji su vršili ratne zločine protiv Srba", rekao je Đurić, i najavio da će ukoliko se na zahtev Srbije ne odgovori pozitivno princip reciprociteta biti primenjen prema svim državama koje su zanemarivale važeće poternice i oslobađale osumnjičene za ratne zločine.

"To se ne odnosi samo na Francusku, već i Sloveniju i Švajcarsku, kao i druge zemlјe koje su već puštale na slobodu slične optužene za zločine, i to iz političkih razloga. Za nas to zbog civilizacijskih vrendosti nije prihvatlјivo", rekao je Đurić.

Kako je naveo, Srbija će goniti optužene za ratne zločine makar na taj način bila jedina evropska zemlјa koja štiti evropske vrednosti.

Srbija, porucio je, ne prihvata pravdu koja podrazumeva nekažnjeni lov i ubijanje nedužnih civila, srpskih ili bilo koje druge nacionalnosti, poput onih koje su učinili Ramuš Haradinaj i njegova zločinačka grupa.

Navodeći da se u zahtevu Srbije za izručenje nalaze stvari koje nisu pominjane u Haškom tribunalu i za koje Haradinaju tamo niej suđeno, Đurić je upitao da li je moguće da Srbiji neko nešto prebacuje zato što traži Haradinaja, da joj neko prebacuje nešto za poglavlјa 23 i 24, a da istovremeno imamo "na slobodi ratne zločince, poput onih koji su u Srebrenici Slobodanu Miliću izvadili oči".

Podsetio je da je optuženi za zločin nad Milićem pušten na slobodu, jer se, kako je primetio, nije uklapalo u viziju stvarnosti koju je nudio CNN i nije se uklapao i viziju stvarnosti pojedinih u međunarodnoj zajednici, koji bi da za to okrive drugog, a ne one koji su vršili monstruozne zločine, i to sve, kako je rekao, samo zato da bi imali opravdanje za agresiju i zločinačku politiku prema našoj zemlјi.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 131 573 4015
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike