MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Dačić u Unesku: Sačuvana četiri dragulјa na KiM, stotine ugrožene
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
10 131 571 3997
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Dačić u Unesku: Sačuvana četiri dragulјa na KiM, stotine ugrožene

02. novembar 2017. Izvor: Tanjug

Naša je kolektivna obaveza da zaštitimo i sačuvamo svetsko nasleđe za generacije koje dolaze, poručio je na 39. zasedanju Generalne konferencije Uneska šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Ivica Dačić

Foto: MSP

"Srpsko istorijsko, kulturno i versko nasleđe na Kosovu i Metohiji od nemerlјivog je značaja ne samo kada je reč o nacionalnom identitetu Srbije, već predstavlјa deo vredne evropske i svetske baštine koju je neophodno dodatno zaštititi", poručio je u Parizu prvi potpredsednik Vlade i ministar spolјnih poslova Ivica Dačić.

"Naša je kolektivna obaveza da zaštitimo i sačuvamo svetsko nasleđe za generacije koje dolaze", rekao je Dačić u obraćanju na 39. zasedanju Generalne konferencije Uneska.

Istakao je da je na tragičnom primeru svog kulturnog i duhovnog nasleđa na KiM Srbija bila svedok u kojoj meri je bitna uloga Uneska i podrška u zaštiti i očuvanju baštine, posebno u najkritičnijim trenucima.

Prema njegovim rečima, na KiM su, stavlјanjem na Listu svetske baštine u opasnosti, sačuvana četiri univerzalna vredna dragulјa srpske srednjovekovne kulturne baštine, ali je na stotine dobara i dalјe ugroženo.

Ocenio je da izvorni principi Uneska, koji imaju svoje uporište u Povelјi UN i njegovom Ustavu, moraju biti poštovani u punoj meri i bez izuzetka "jer samo na taj način sistem međunarodnih odnosa može biti unapređen, a međunarodno pravo sačuvati svoje univerzalno važenje".

Upravo zbog toga, naveo je Dačić, Srbija će nastaviti da se zalaže protiv politizacije i izazivanja novih podela, zategnutosti i konfrontacije unutar samog Uneska, "kao što je bio slučaj pre dve godine prilikom pokušaja međunarodne političke afirmacije jednog nedržavnog entiteta".

Dačić je naglasio da Srbija pozdravlјa uklјučivanje kulture u Razvojnu agendu i usvajanje Rezolucije 2347 Saveta bezbednosti UN, čime se pitanje očuvanja kulturne baštine čovečanstva stavlјa u prvi plan delovanja međunarodnih organizacija i međunarodne zajednice.

Navodeći da se Unesko suočava sa brojnim izazovima poslednjih godina, koji u značajnoj meri osujećuju njegov rad, Dačić je rekao da se Srbija zalaže za depolitizaciju Uneska jer, kako je objasnio, uzlazni trend politizacije ugrožava temelјne vrednosti na kojima koncept organizacije počiva i time ozbilјno narušava njen ugled i uticaj u svetu.

"Unesko treba da služi kolektivnoj viziji jednog bolјeg sveta i verujemo da su solidarni pristup svih država članica i ujedinjeni napori od presudne važnosti", rekao je šef srpske diplomatije.

"Srbija za dijalog i dogovor"

Dačić je naglasio da se Srbija zalaže za dosledno poštovanje Ustava Uneska i za pristup koji se zasniva na dijalogu i dogovoru umesto unilateralizma, u interesu promocije mira i bezbednosti, a kroz jačanje saradnje u klјučnim oblastima Uneska.

Srpski ministar je rekao da, kao članica Izvršnog saveta, Srbija zajedno sa ostalim članicama Uneska, ulaže kontinuirani napor kako bi se ostvarili vidlјivi i održivi rezultati na planu realizacije Agende održivog razvoja do 2030. godine, posebno ako se ima u vidu da u domen Uneskove nadležnosti spada bar devet Cilјeva održivog razvoja.

Šef srpske diplomatije je dodao da Srbija podržava aktivnosti koje Unesko preduzima u oblasti obrazovanja, a da posebno podržava napore organizacije da se dodatno pobolјšaju prilike za obrazovanje izbeglica i interno raselјenih lica.

"I sama suočena sa teškim posledicama masovnog migrantskog talasa, Republika Srbija ulaže velike napore da odgovori na potrebe najranjivijeg dela migrantske populacije koja se našla u našoj zemlјi, ujedno pokazujući visok stepen solidarnosti i empatije", rekao je Dačić.

Rekao je da je Srbija posvećena zajedničkoj i doslednoj borbi protiv svih vidova nasilјa i ekstremizma u međunarodnim odnosima, u čemu Unesku pripada važna i specifična uloga.

Dačić je čestitao Odri Azule na nominaciji za novog generalnog direktora Uneska i izrazio uverenje da će se uspešna saradnja Srbije sa Uneskom nastaviti i u njenom mandatu, jer, kako je istakao, Srbija ostaje kredibilan i pouzdan partner Uneska.

"Odustajanje Kosova od kandidature velika pobeda za Srbiju"

Dačić smatra da je za Srbiju velika diplomatska pobeda i veliki uspeh to što je Kosovo odustalo od kandidature za prijem u članstvo Uneska i Generalnoj konferenci Uneska.

Prema njegovim rečima, to pokazuje koliko je naša zemlјa za dve godine ojačala svoju spolјnopolitičku poziciju.

"Želim da zahvalim svim zemlјama koje su pre dve godine glasale protiv prijema Kosova u Unesko, kao i svim lјudima u Unesku koji su i ovog puta uticali na to, ukazujući da Kosovo nema šansi da dobije na glasanju, tako da su na kraju oni sami odustali od kandidature", rekao je Dačić, koji u Parizu učestvuje na 39. zasedanju Generalne konferencije Uneska.

Tako da, kaže šef srpske diplomatije, ove godine nema uopšte na dnevnom redu pitanja Kosova i time je, ističe, izbegnuta još jedna polarizacija, politizacija organizacije, koja treba da štiti kulturnu baštinu u svetu.

Srbija će, tvrdi Dačić, nastaviti sa aktivnim delovanjem u Unesku, a prema njegovom mišlјenju, to je jedna od organizacija gde se najbolјe vidi kvalitet srpskih diplomatskih nastupa, kada je reč o odbrani nacionalnih i državnih interesa.

"Mislim da ovde svi znaju za interese Srbije, ali isto tako, Srbija ne treba da govori samo o Kosovu, treba da govori generalno o problemima kulturne baštine u svetu i da se što jače pozicioniramo kao jedan od značajnih faktora u toj organizaciji i time ćemo svakako lakše odbraniti naše državne i nacionalne interese", smatra šef srpske diplomatije.

Srbija, ističe Dačić, ostaje na stanovištu da je Unesko, kao organizacija koja obeležava 72 godine postojanja, svetu potrebna možda više nego ikada ranije, te da je jedinstvena ekspertiza Uneska, da se kroz saradnju u domenima kulture, obrazovanja, nauke, informacija i komunikacija, može postići značajan korak napred na planu očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti, potvrda plemenite misije te organizacije.

Srbija je, ističe Dačić, kao i svih prethodnih godina, spremna da konstruktivnim pristupom i u bliskoj koordinaciji sa ostalim državama članicama, doprinese što efikasnijem radu organizacije.

"U fokusu Uneska i dalјe mora biti borba za slobodu mišlјenja i izražavanja, posebno medijskog, sa brigom za bezbednost novinara kao neodvojivim delom te slobode. Želeo bih da istaknem da je Srbija posvećena zajedničkoj i doslednoj borbi protiv svih vidova nasilјa i ekstremizma u međunarodnim odnosima, u čemu Unesku pripada važna i specifična uloga", rekao je Dačić.

Posebno zato, ističe, budući da su duhovne i materijalne vrednosti o kojima se ta organizacija stara, na udaru nasilnog ekstremizma, uklјučujući i terorističke forme njegovog ispolјavanja.

"Stoga smatramo da posebnu pažnju treba posvetiti iznalaženju odgovarajućih i efikasnih metoda zaštite dragocene kulturne baštine čovečanstva i spremni smo da se aktivno uklјučimo u sve projekte i konkretne poduhvate u tom cilјu", rekao je šef srpske diplomatije.

Takođe, kako ističe, svesna da je pitanje zaštite kulturne baštine u zonama zahvaćenim oružanim sukobima jedno od najaktuelnijih pitanja sa kojima se suočava Unesko, Srbija se zalaže za unapređenje implementacije postojećeg međunarodno-pravnog okvira na tom planu.

Poslednje vesti

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
10 131 571 3997
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike