МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Петковић: Закон о Трепчи мртво слово на папиру, ако нема договора
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 131 573 4015
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Петковић: Закон о Трепчи мртво слово на папиру, ако нема договора

06. окторбар 2016. Извор: Танјуг

Представници Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије, Срба са Косова и Метохије и менаџмента Трепче оценили су на састанку у Звечану да је Нацрт закона о Трепчи о којем би сутра требало да се изјасне посланици покрајинске скупштине неприхватљив.

Помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је новинарима након састанка да ће Закон о Трепчи остати мртво слово на папиру ако се питање Трепче буде решавало без договора са српским властима.

“Чињеница да се Трепча налази на северу КиМ и чињеница да се рудне жиле Трепчиних рудника налазе већим делом на територији централне Србије говоре да ако се овај Нацрт закона о Трепчи усвоји, оно ће остати само мртво слово на папиру,ако не дође до разговора са правим власницима и ако не буде укључена српска страна”, рекао је Петковић.

Петковић је казао да Комбинат Трепча представља власништво Републике Србије и да Фонд за развој Републике Србије са преко 55 одсто акција учествује у укупном капиталу Трепче као већински власник.

То је имовина државе Србије, тако да неће бити када Иса Мустафа каже да је Трепча и сва имовина Трепче власништво лажне државе Косово, рекао је Петковић и истакао да је Влада Србије апсолутно против Нацрта закона о Трепчи.

Он је додао да власти у Приштини овим Нацртом закона желе да легализују отимање српске имовине, желе да компанију Трепча претворе у предузеће приштинске владе, узурпирају укупну имовину, руднике и сва постројења и инфраструктуру компаније.

“Апелујемо да се са дневног реда Скупштине Косова уклони “сулуди” Нацрт закона о Трепчи јер он не доноси никоме добро, казао је помоћник директора Канцеларије за КиМ.

“Упућујемо апел Приштини да добро размисли, кажемо, да је потребно донети закон али закон у сарадањи са српском страном, менадзментом Трепче. Ако неће да нас послушају ми ћемо имати адекватан одговор и у том смислу ушли смо у одређене процедуре које се тичу покретања и правних механизама који ће донети озбиљне проблеме Приштини,”- упозорио је Петковић.

Ми то не желимо, желимо да сарађујемо и пронађемо решење које је одрживо и које ће омогућити рад Трепче, казао је Петковић.

Један од двојице српских министара у покрајинској влади Љубомир Марић изјавио је јуче на седници косовске владе да усвојени Нацрт закона о Трепчи је у потпуној супротности са свим интересима српске заједнице на КиМ.

“За нас је Нацрт закона о Трепчи какав је отишао у Скупштину Косова потпуно неприхватљив, остајемо отворени, надамо се да ће неко схватити да је овакав закон понижавајући за нас и да ће га вратити за сто, да разговарамо како би нашли реална решења,”- рекао је Марић.

“Доношење закона, улажење у процедуре израде Нацрта закона без студије изводљивости је потпуно накарадан процес који нема никаквог технолошког или економског основа. Били смо конструктивни учествовали смо до једног момента када је прекинут овај део разговора и једноставно нам је пола сата пред седницу владе спуштен Нацрт закона на сто,”- рекао је он.

Марић је казао да се на тај начин не може разговарати са Србима и да тако нешто неће подржати а да менадзмент Трепче мора бити адреса број један да се са стручне и са технолошке стране пронађе пут како Трепча да настави даље и привуче инвеститоре.

Наш став је јасан, за нас овај Нацрт закона о Трепчи је нешто што са нама није договорено и нешто што је за нас неприхватљиво, закључио је Марић.

На састанку који је одржан у седишту Трепче у Звечану присуствовали су поред представника Канцеларије за КиМ, менаџмента Трепче и други представници Срба са Косова и Метохије.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 131 573 4015
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике