MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Intervju direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića za Blic
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Intervju direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića za Blic

23.januar 2016. Izvor: Izvor: BLIC

- "Presuda Oliveru Ivanoviću duboko je nepravedna. Zbog nje je još vidlјivija činjenica da ni dan danas niko nije odgovarao zbog hilјade ubijenih i proteranih Srba sa KiM".

Ovako u intervjuu za "Blic" Marko Đurić, direktor Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju i funkcioner SNS-a, odgovara na pitanje gde je pravda kada Hašim Tači slobodno šeta, a Ivanović na osnovu izjave jednog svedoka od Euleksovog sudskog veća dobije devet godina zatvora za ratne zločine.

- Uveren sam da Oliver nije imao pravo na fer suđenje, niti mogućnost da učini sve što je pravno moguće da dokaže svoju nevinost. Presuda nije zasnovana na činjenicama i događajima iz 1999. i siguran sam da neće doprineti većem poverenju u institucije i vladavinu prava na KiM.

Šta očekujete od suda za zločine OVK koji se osniva u Hagu?

-Svaki korak koji pruža nadu da će makar deo odgovornih za zločine nad Srbima biti procesiuiran, treba podržati. Međutim, Srbi imaju negativno iskustvo sa međunarodnim pravosuđem. Tako da mogu da kažem da ćemo tom sudu pomoći koliko možemo, a on tek treba svojim radom da zadobije naše poverenje.

Tači se priprema, umesto za Hag, za predsednika Kosova. Ko vam je prihvatlјiviji na tom mestu- Atifete Jahjaga ili Tači?

- Voleo bih da Srbin bude na čelu naše južne pokrajine. Uostalom, to bi bio odraz demokratskog karaktera tamošnjih političkih institucija. Ako je na celu Vlade u Prištini Albanac, na čelu Skupštine Albanac, predstavnik jedne od tri najviše institucije trebalo bi da bude Srbin ili Srpkinja.

Vojislav Šešelј ili Bojan Pajtić? Koga Vam je draže da vidite u sledećem sazivu Skupštine Srbije?

- Voleo bih da u Skupštini imamo što više novih i nekorumpiranih političara i na listi SNS-a će biti najviše takvih.

Šta je idealan rezultat koji bi SNS želeo da ostvari na predstojećim izborima?

- Naš izborni cij je pobeda na svim nivoima. Nastupićemo kao lista protiv nezaposlenosti, korupcije i za snažne institucije, sa cilјem da završimo posao koji je započet. U prvom mandatu Aleksandra Vučića u velikoj meri je zaustavlјeno propadanje Srbije. Drugi mandat biće mandat ubrzane obnove i jačanja insitucija, finansija i identiteta srpskog naroda.

Nekada ste bili član "Otpora", šta mislite o proevropskom delu opozicije, koji se ovih dana ujedinjuje?

- Nјihovi sastanci podsećaju na one koji su im svojevremeno sa strane bili organizovani u Bratislavi i Budimpešti sa cilјem da tada nešto urade u Srbiji. Međutim, većina tih lidera učestvovala je u vlasti nakon 2000. i obesmislila proces demokratskih promena i duboko kompromitovala u tom periodu veru građana u demokratske intitucije. Otuda, uz svo uvažavanje, mislim da najveći broj tih lјudi koji su bili okuplјeni na tom sastanku pripada političkoj prošlosti.

Jedini ste političar u Srbiji koji tečno govori hebrejski. Otkuda to?

- Živeo sam i pohađao osnovnu školu u Izraelu. Brat moje bake po majci je 1941. otišao iz Jugoslavije u tada okupiranu britansku teritoriju Palestine i postao jedan od pionira i osnivača države Izrael.

Spekuliše se da je SNS ponovo angažovala Izraelca Eisina Asafa za izboru kampanju. Da li se slažete sa opaskom Nenada Čanka da ko angažuje Izraelca, dobija izbore?

- Uz svo uvažavanje stručnjaka, možete vi nešto lepo da upakujete, ali nakon 30 godina višestranačja u Srbiji građani nepogrešivo prepoznaju gde je suština. Na izborima pobeđuje iskrena politika, zbog čega Vučić uživa deset puta veće poverenje nego prvi sledeći političar posle njega. SNS i Vučić su najbolјi tim za pobedu za izborima i nama bolјi konsultant od toga nije potreban.

Da li imate neko logično objašnjenje za kolektivna učlanjenja u SNS na KiM? Nedavno 2.000 u Novom Brdu, a slicno je bilo i u Štrpcu i Zubinom Potoku...

- SNS nisu osnovale privilegovane političke elite, već građani i zato je stranka naroda. Izuzetno nam je važno da podrška našoj politici dolazi sa KiM, kao tačke koja je najugroženija kada su u pitanju i egzitencija i državni interesi. To što oni čiji životi zavise od državne politike imaju poverenje u tu politiku i Vladu, puno govori.

Priština najavlјuje da Isa Mustafa neće doći na sastanak sa Vučićem u sredu u okviru dijaloga u Briselu, a Beograd promenu politike?

Srbija je opredelјena i spremna za dijalog. Ko će predstavlјati Prištinu i da li će doći njihova je unutrašnja odluka. Nije važno samo prisustvovati sastancima, već i doći spreman da se postižu dogovori i još više da se sprovode već postignuti dogovori. Vlada će zato narednih dana razmotriti svoju politiku i prilagoditi je ponašanju drugih u ovom dijalogu.

Da li će, shodno okolnostima, dogovorena Zajednica srpskih opština (ZSO) ikada biti formirana?

- To je imperativ normalizacije odnosa Srba i Albanaca. Takođe i put kosmetskih Albanaca do stvaranja bolјeg ekonomskog i političkog ambijenta za njih same vodi preko stvaranja ZSO. ZSO će i sada u Brielu biti tema broj jedan.

Na agendi su telekomunikacije, univerzitetske diplome i sloboda kretanja. Da li je i tu nešto sporno?

- Sporimo se oko broja baznih stanica za naš Telekom. Borkov (Stefanović) sporazum o diplomama iz 2011. toliko je katastrofalan za nas, da ne možeš da ga popraviš taman da se ubiješ. Slično važi i za onaj o slobodi kretanja.

Zašto kažete katastrofalan?

- Sporazum predviđa da mi priznajemo diplome sa svih 98 univerziteta, ne fakulteta, koliko ih je na KiM. Priština priznaje diplome univerziteta u Centralnoj Srbiji, ali ne i sa onog najvažnijeg u Kosovskoj Mitrovici. Ne priznaju ni tri više škole, niti srednjih i osnovnih škola na severu Kosova, ali to onima koji su tada pregovarali sa naše strane nije bilo važno. Tako sporazumom jedino dobijaju Albanci. Nјima se ratifikuju diplome da mogu da rade u Preševu i Bujanovcu i tih zahteva je oko 370. Sa naše strane ih je svega 20 jer logično da niko neće sa dipomom beogradskog univerziteta ići da radi u kosovske institucije.

Radili ste kao savetnik predsednika Tomislava Nikolića. Sada ste u Vučićevoj Vladi. Vučić ili Nikolić?

- Obojica.

Šta ste naučili od jednog, šta od drugog?

- Nastojim da se ugledam na Vučića, koji me je i uveo u politiku, u mnogo čemu kada je reč o odlučnosti, ličnom integritetu, posvećenosti, nepogrešivim političkim instiktima i doslednosti, koja mu je donela poštovanje na svim meridijanima.Od Nikolića strplјenje, poštovanje prema saradniciima i nadam se deo akumiliranog znanja i iskustva u unutrašnoj i spolјnoj politici.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike