MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Intervju Marka Đurića direktora Kancelarije za KiM za "Dnevnik"
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Intervju Marka Đurića direktora Kancelarije za KiM za "Dnevnik"

21.februar 2016. Izvor: Dnevnik

Srbi sa Kosovu i Metohiji će moći da glasaju na predstojećim izborima u Srbiji, koji će biti organizovani onako kako su bili organizovani i prethodni parlamentarni izbori 2014. godine, izjavio je za "Dnevnik" direktor Vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić.

Komentarišući najave da do nastavka briselskih razgovora Beograda i Prištine na najvišem nivou neće doći dok se ne okončana izborni proces u Srbiji Đurić konstatuje da "niko nije formalno doneo takvu odluku".

- Organizovanje sastanaka u Briselu na najvišem nivou do sada je uvek bilo u nadležnosti posrednika i plod obostrane volјe Beograda i Prištine. Čini mi se da je u ovom trenutku veća prepreka novoj rundi takvih razgovora politička nestabilnost u Prištini nego predstojeći izbori u Srbiji, kaže Đurić. Dodaje da ne veruje u autentičnost političkog šoua u Prištini, čiji je deo i suzavac u parlamentu, ali i da rečnik koji se sad koristi ne doprinosi bolјim odnosima na KiM.

Odgovarajući napitanje koliko sve to može biti režija Albanaca da ne ispune svoj deo iz Briselskog sporazuma direktor Kancelarije ukazuje da " nažalost, neispunjavanje obaveza koji se tiču osnivanja ZSO jeste nešto što u ovome trenutku odgovara svim albanskim političkim činiocima na KiM".

- Smatram da je politička igra za vlast u pitanju i to između klanova koji se bave politikom na KiM. Na kartu nacionalizma danas u Prištini igraju i opozicija i stranke na vlasti, a na gubitku je srpska zajednica. Ja ne verujem u autentičnost tog njihovog političkog sukoba, ističe Đurić.

Uporedo s dešavanjima u prištini domaća javnost je sa zanimanjem propratila i izjavu šefa Delegacije EU u Beogradu ambasadora Majkla Devenporta da će Unija inistirati da Prišina ispuni deo Briselskog sporazuma koji se tiče osnivanja ZSO. Činjenicu da se i ovog puta, kako je napomenuo i sam diplomata EU, rok ne zna kada su u pitanju obaveze Albanaca Đurić komentariše kratko da "rokovi koji se stalno pomeraju i nisu rokovi".

- U to smo najneposrednije mogli da se uverimo u procesu stvaranja uslova za formiranje Zajednice srpskih opština, ali i u nekim drugim oblastima dijaloga, pomenuću samo telekomunikacije, dodaje naš sagovornik.

Upitan o obaverzama Srbije iz Poglavlјa 35 koje po Devenportu zemlјa mora da ispuni, Đurić napominje da je reč o tome da je obaveza predstavnika Beograda " kao odgovornih lјudi i državnika, jeste da ojačamo regionalnu stabilnost i time stvorimo uslove za nesputani ekonomski razvoj Srbije".

- To je obaveza koju imamo prema sebi samima, a briselski dijalog je doprinos ostvarivanju tog našeg interesa. U tome smo saglasni sa EU, kaže Đurić.

Upitan hoće li se razgovorima s Prištinom, koji se budu ticali naše Crkve, uklјučiti njeni predstavnici direktor Kancelarije za KiM napominje da to " nažalost ne zavisi samo od nas da li će i kada tih razgovora biti".

- Beograd smatra da je položaj SPC i pitanje njene imovine jedno od urgentnih pitanja koja je potrebno rešavati dijalogom, i ako tih razgovora bude razumlјivo je da oni ne mogu biti vođeni, a da u njih na neki način ne bude uklјučena SPC, naglašava Đurić.

Osvrćući se na aktuelnu atmosferu na KiM posebno u svetlu predstojećeg osnivanja suda za ratne zločine OVK on zaklјučuje da je "razumlјiva".

- I rekao bih opravdana zabrinutost nekih političkih predstavnika Albanaca da bi se mogli naći na udaru suda za ratne zločine.

Osim protivlјenja formiranju ZSO, to je još jedna tema koja ih ujedinjuje u interesu da KiM bude zona političke nestabilnosti, konstatuje Đurić koji ističe i da Srbi na KiM treba da imaju svog kandidata za predsednika Kosova.

-Savetovali smo predstavnike Srpske liste da se tako postave. Mislim da će doneti odluku u interesu Srba, a ako Srbi ne budu imali svog kandidata, ne izgleda realno da podrže Hašima Tačija, smatra Đurić.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike