MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Privredne komore traže sprečavanje incidenata na Kosovu
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Portal eKonsultacije Republike Srbije Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Privredne komore traže sprečavanje incidenata na Kosovu

16.mart 2016. Izvor: Tanjug

Predsednici privrednih komora Srbije i Kosova - Marko Čadež i Safet Grdžaliju uputili su pismo visokim zvaničnicima EU i ambasadorima zemalјa Kvinte u Srbiji i na Kosovu u kome osuđuju nedavne incidente aktivista pokreta “Samoopredelјenje“ i traže reakciju međunarodne zajednice, kako se nemili događaji ne bi ponovili, saopštila je PKS.

"Privredna komora Srbije i Privredna komora Kosova, snažni zagovornici procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kao i društvenog i ekonomskog oporavka Zapadnog Balkana na putu u EU, najoštrije osuđuju prevrtanje natovarenog kamiona 11. marta, kao pokušaj ugrožavanja slobode kretanja lјudi i robe, navodi se u pismu upućenom Johansu Hanu, evropskom komesaru za proširenje, Federiki Mogerini, visokoj predstavnici EU za spolјnu politiku i ambasdorima Italije, Nemačke, Velike Britanije, Francuske i SAD", prenosi se u saopštenju.

Kako se navodi, Čadež i Grdžaliju ističu da su dve komore već pozvale vlasti na Kosovu i ostale institucije i organizacije zadužene za garanciju stabilnosti da preduzmu sve što je u njihovoj moći, kako bi sprečili pojavu ovakvih oblika nasilјa.

Oni apeluju na javnost da osudi jednostrane poteze koji usporavaju proces normalizacije u kome ekonomska i privredna saradnja igraju odlučujuću ulogu.

“Ponovo potvrđujemo našu posvećenost procesu evropskih integracija, a posebno njenoj ekonomskoj dimenziji, i želimo da apelujemo na Vas i ostale evropske institucije da upotrebite svoje zakonske nadležnosti, dato ovlašćenje i politički uticaj, kako bi se osudilo nasilno ponašanje i suzbila pojava takvih incidenata u budućnosti”, navodi se u pismu, saopštila je PKS.

Na taj način, saglasni su Čadež i Grdžaliju, doprinelo bi se prevazilaženju nepoverenja javnosti u postojanje bezbednih uslova za poslovanje i uložio napor da se poveća saradnja poslovnih zajednica i stvore uslovi za održiv ekonomski razvoj čitavog regiona.

Privredna komora Srbije i Privredna komora Kosova ostaju posvećene unapređenju međusobnih odnosa, normalizaciji i stvaranju povolјnih uslova za ekonomski razvoj i privređivanje, navodi se u saopštenju.

Aktivisti radikalnog opozicionog pokreta Samoopredelјenje 11. marta u naselјu Morine, kraj Prištine, prevrnuli su kamion koji je prevozio robu proizvedenu u Srbiji. Oni su pre desetak dana prevrnuli prvi kamion kod Podujeva.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Portal eKonsultacije Republike Srbije Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike