MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »U Velikoj Hoči pomen stradalim Srbima orahovačke opštine
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

U Velikoj Hoči pomen stradalim Srbima orahovačke opštine

18. jul 2016. Izvor: Tanjug

U Velikoj Hoči danas je održan pomen stradalim Srbima orahovačke opštine između 11. i 28. jula 1998. godine.

Parastos je ispred spomenika stradalim Srbima u Velikoj Hoči služio otac Milenko Dragićević u prisustvu članova porodica kidnapovanih i nestalih, predstavnika Kancelarije za Kosovo i Metohiju, predstavnika Srba u pokrajinskim institucijama.

Otac Milenko je rekao da će uspomena na stradale nastaviti da se čuva i da će to biti nauk svima da se to nikad ne ponovi.

Zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev istakao je da nastradali, poginuli, oteti, nestali Srbi nikome ništa nisu skrivili, osim što su bili Srbi u tragičnim dešavanjima koja su nas zadesila pre skoro dve decenije.

Kozarev je podvukao da sećanje na žrtve ne sme da izbledi, da ne treba da se zaboravlјa šta se desilo, da treba da se traži pravda, uz želјu da se što pre otkriju počinioci.

“Ono što je nama važno i ono što je moja poruka svima, Srbima i nealbancima na KiM u ovakvim trenucima, da budemo mirni, saborni, da ne budemo besni iako imamo svako pravo na to kad se setimo šta se sve dešavalo i ovde i drugde", rekao je Kozarev apelujući na snagu lјubavi, razuma, ujedinjenja.

Takođe se zauzeo za dobro vaspitanje dece, navodeći da su deca budućnost i da će ona na ovim prostorima, a ima sve više na prostoru KiM, i da im treba preneti da pamte, da nikad ne zaboravlјaju, da uvek traže pravdu i istinu, ali da budu dobri, pošteni lјudi i da time pobeđuju.

Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Velјko Odalović je rekao da uz to što je mesto stradanja, Velika Hoča je i mesto postojanja i da crkve i narod koji je ostao ovde uprkos svemu, govore o tome “da se ovde treba okuplјati zajedno sa onima koji pamte šta se desilo i sa pokolenjima koja dolaze, na koja treba da prenesemo, da ne zaboravimo ovo”.

Odalović je rekao da će se insitirati na razrešenju sudbine svih nestalih lica, da se porodicama da što je moguće više informacija o tome ko je odgovoran za ove zločine.

"Insistiraćemo da se pred sudom koji nadamo se da će početi da funkcioniše, sudom koji će suditi za ovakve ratne zločine kakvi su se desili ovde i čija posledica je ovaj spomenik, odgovaraju oni koji su te zločine počinili. To je ta pravda koja apsolutno mora da bude postignuta", podvukao je Odalović.

On je napomenuo da je porodicama omogućen jedan deo pravde i mira tako što je najveći deo nestalih pronađen i dostojno sahranjen, a da je drugi deo to da zločinci odgovaraju, da će na tome svi drzavni organi i insistirati i da međunarodna zajednica ima punu odgovornost da na tome insistira zajedno sa srpskom stranom.

Odalović je rekao da kosovske institucije do sada same nisu bile spremne da se suoče sa zločinima počinjenim od strane pripadnika tzv.OVK i da ih procesuiraju, ali da veruje da će sada to biti neminovnost.

“Ukoliko kosovsko društvo želi bilo kakav bolјitak i napredak, prvo mora da suoči sa zločinima, mora da ih prihvati i mora da one koji danas šetaju ulicama, između ostalog i po okolnim mestima Velike Hoče, a za koje se pouzdano zna da su odgovorni za zločine, da budu procesuirani, da ih stigne pravda, da porodice nađu i taj mir”, istakao je Odalović.

Koordinator Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa KiM Milorad Trifunović rekao je da niko nije odgovarao niti je procesuiran za zločine počinjene nad Srbima na KiM i da mu se čini da se zločinci štite i da se nalaze u vlasti tzv.države Kosovo, a da ih štite oni koji su im pomogli da stvore državu i koji su saučesnici u zločinima nad srpskim stanovništvom, naročito 1999.godine.

“Mi smo predali mnoge dokaze našem Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu , mnogim međunarodnim institucijama koje se bave istrazivanjem zločina na KiM, međutim, niko nažalost do današnjeg dana nije porocesuiran", rekao je Trifunović.

Zamenik pokrajinskog premijera Branimir Stojanović rekao je da je ovo težak dan za sve Srbe na KiM i da se danas sećamo onih „koji su nam pre vremena oteti nepravedno, nedužni, bez ikakvog razloga, otrgnuti od svojih porodica“.

Stojanović je rekao da treba poslati poruku onima koji nešto znaju o tome, ali i onima koji su u tome učestvovali, da kažu kako su ovi lјudi stradali ili koja je sudbina onih za koje se još uvek ne zna gde su i šta im se dogodilo i da time iskupe i sebe i budućnost svoje dece.

"A mi ćemo podsećati one koji su u tome učestvovali, svake godine da nismo zaboravili i da ćemo tražiti, insistirati da se privedu pravdi", rekao je Stojanović.

Svake godine 18. jula, obeležava se "Dan sećanja'' na žrtve, koje su stradale između 11. i 28. jula 1998. godine u napadu na Orahovac i okolna sela - Retimlјe, Opteruša, Zočište i Velika Hoča.

Tada je život izgubilo 47 lјudi, dok je u logore odvedeno preko stotinu Srba i Roma sa ove teritorije zapadnog Kosova.

Ukupno je sa teritorije opštine Orahovac tokom 1998.i 1999. godine stradalo 85 lјudi, navedeno je u saopštenju Kancelarije za KiM.

Video

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike