MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Petković: Poternice Prištine protiv Srba zbog mirnih protesta 2022. godine rukavica u lice međunarodnoj zajednici koja je garantovala da neće biti odmazde
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Portal eKonsultacije Republike Srbije Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Petković: Poternice Prištine protiv Srba zbog mirnih protesta 2022. godine rukavica u lice međunarodnoj zajednici koja je garantovala da neće biti odmazde

20. jun 2025.

Potez vlasti u Prištini da pokrene poternice protiv 11 Srba, kao i pozivi na saslušanja čelnicima Srpske liste zbog mirnih i nenasilnih protesta na severu KiM tokom 2022. godine predstavljaju novi pritisak na srpski narod od strane Aljbina Kurtija, ali i rukavicu u lice međunarodnoj zajednici koja je Srbima garantovala da neće biti žrtve odmazde zbog legitimne borbe za svoja prava.

Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Kada su se Srbi decembra 2022. godine povukli sa mirnih barikada, učinili su to isključivo na osnovu pisanih garancija koje su dobili od strane Evropske unije i Stejt departmenta Sjedinjenih Američkih Država, a koje su do danas više puta prekršene jednostranim i protivpravnim postupcima Prištine i proizvoljnim hapšenjima Srba.

U garancijama se jasno kaže da “ne postoje nikakvi spiskovi za hapšenje ili krivično gonjenje srpskih građana sa Kosova zbog učešća na mirnim protestima/barikadama”.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju će posrednika u dijalogu Beograda i Prištine Petera Sorensena informisati o novom talasu progona Srba koji se ogleda u podizanju poternica i pozivima za saslušanje za više desetina Srba, i tražiti odgovor na pitanje da li pisane garancije EU nemaju nikakvu važnost i težinu i zbog čega se nemo posmatraju poternice, hapšenja i progon Srba?

Najavljene poternice i saslušanja čelnika Srpske liste nisu utemeljene ni na pravu ni na činjenicama, već označavaju početak predizborne kampanje Aljbina Kurtija za lokalne izbore na Kosovu i Metohiji i deo su šireg plana da se pokuša zabrana Srpske liste i zastraše svi oni čestiti Srbi koji ne pristaju na Kurtijeve ucene niti teror.

Godinama unazad Kurti podiže tajne optužnice protiv najviđenijih Srba, a nedavno je krenuo i u direktno proterivanje srpskih policajaca koji žive na teritoriji Kosova i Metohije. U svakom od navedenih slučajeva zajedničko je da Priština akcije sprovodi jednostrano, uz kršenje osnovnih prava našeg naroda i uz glasno ćutanje međunarodne zajednice.

Poslednje vesti

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Portal eKonsultacije Republike Srbije Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike