MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Obeleženo 12 godina od smrti srpske dece u Goraždevcu
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Obeleženo 12 godina od ubistva smrti dece u Goraždevcu

13. avgust 2015. Izvor: Tanjug

Dvanaest godina od ubistva dvoje i ranjavanja četvoro srpske dece u Goraždevcu kod Peći - za šta još niko nije odgovarao - obeleženo je danas u tom metohijskom selu.

Parastos u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Goraždevcu Ivanu Jovoviću (19) i Panteliji Dakiću (12), koji su ubijeni kada su nepoznate osobe iz automatskog oružja pucale na decu koja su se kupala na Bistrici, služio je episkop raško-prizrenski Teodosije.

Pomenu su prisustvovali predstavnici Kancelarije za KiM i predstavnici Srba u pokrajinskim institucijama koji su zajedno sa rodbinom i prijatelјima stradalih obišli grobove ubijenih dečaka i spomenik žrtvama stradalim u NATO bombardovanju.

Zamenik direktora Kancelarije za KiM Želјko Jović izjavio je da je za svakog normalnog čoveka svaki zločin veliko zlo, ali da kada se desi zločin usmeren prema onima koji su tek zakoračili u život, onda je to nemerlјivo i najveće zlo.

"Ono što još više boli je što mi svake godine i odavde i sa svakog mesta sa stotinu drugih mesta širom KiM ponavlјamo istu priču - tražimo da se pronađu i kazne i počinioci i njihovi nalogodavci", rekao je Jović.

Ja danas hoću da ponovim da je pre 12 godina kada je ovaj zločin učinjen krivica bila na onima koji su pucali i na zločincima koji su celu akciju osmislili i naredili, rekao je on.

"Danas posle 12 godina krivica je na onima koji ne rade ništa ili rade sve da se ti počinioci ne pronađu i ne kazne", naglasio je Jović.

Pomenu je prisustvovao i zamenik pokrajinskog premijera Branimir Stojanović koji je istakao da se zločin u Goraždevcu neće zaboraviti i da će Srbi, dok god su prisutni u privremenim institucijama u Prištini, ponavlјati da odgovorni za ovaj zločin moraju da budu kažnjeni.

"Oni koji žele da grade sa nama normalnu budućnost koji žele da sa nama sarađuju moraju da reše ovaj zločin kao što tražimo da se reši bilo koji zločin, to je ono što možemo da uradimo i što ćemo raditi", rekao je Stojanović.

Moramo učiniti život bolјim, život se poslednjih godina i u ovom mestu i mnogim mestima u kojima Srbi žive nije promenio nabolјe, lјudi nam odlaze, mnogi prodaju svoju imovinu, ukazao je Stojanović.

On je podsetio na apel vladike raško-prizrenskog Teodosija da Srbi ne prodaju svoja imanja obećavši da će se potruditi da život građana učini bolјim, što će se, kako je rekao, omogućiti i formiranjem Zajednice srpskih opština koja treba da bude formirana.

Ubice dečaka, i pored nagrade od milion evra i obećanja predstavnika UNMIK-a da će, kako su rekli, prevrnuti svaki kamen da ih nađu, nisu poznate, a za zločin nad nedužnom decom ni posle 12 godina niko nije odgovarao.

Tužilac Kancelarije specijalnog tužilastva Kosova zatvorio je 2010. ovaj slučaj jer, kako je tada saopšteno iz Euleksa, istraga policije nije dovela ni do kakvih rezultata ili mogućih osumnjičenih, ali će ga ponovo otvoriti ukoliko se pojave nove informacije.

Pre 12 godina dok su se kupali u reci Bistrici ranjeni su Bogdan Bukumirić koji je tada imao 14 godina, Marko Bogićević (12), Dragana Srblјak (13) i tada 20-godišnji Đorde Ugrenović.

UNMIK je posle napada saopštio da je nepoznat broj lјudi iz žbunja otvorio vatru iz "kalašnjikova" na pedesetak dece i mladih Srba iz Goraždevca.

Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svedoka, a pretresla je i 100 kuća, bez konkretnih rezultata.

Ubistvo dece osudili su domaći i međunarodni zvaničnici, a zbog ovog tragičnog dogadaja održana je i sednica Saveta bezbednosti UN.

Ubistvo na Bistrici smatra se jednim od četiri najveća zločina nad Srbima od 1999. i dolaska međunarodne misije na Kosovu.

Vinovnici su ostali van domašaja pravde kao i u slučaju ubistva žetelaca u Starom Grackom, ubistva porodice Stolić u Obiliću i ubistva putnika autobusa "Niš-ekspresa" kod Podujeva.

U Goraždevcu danas, u potpunom albanskom okruženju, živi manje od hilјadu Srba.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike