MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Đurić: Sve resurse staviti u funkciju povratka raselјenih
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Đurić: Sve resurse staviti u funkciju povratka raselјenih

22. septembar 2015. Izvor: Tanjug

Direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Marko Đurić izjavio je danas u Budvi da je potrebno preduzeti sve moguće institucionalne i političke mere da bi se otklonile prepreke na terenu i omogućio nesmetan povratak raselјenih lica sa Kosova i Metohije.

Đurić je poručio da je Vlada Srbije čvrsta u nameri da omogući povratak lјudi.

On je drugog dana skupa o rešenjima za probleme interno raselјenih lica sa Kosova i Metohije u Budvi kazao da su skupovi poput tog prilika da se svi resursi stave u funkciju povratka raselјenih.

Skupovi poput današnjeg predstavlјaju priliku da se svi resursi domaćih, međunarodnih i regionalnih organizacija stave u funkciju povratka raselјenih na KiM, rekao je Đurić.

"Nastupilo je krajnje vreme da institucije, vlade i organizacije okuplјene na ovom skupu udruže snage da izbeglicama i interno raselјenima omogućimo da se nakon 16 godina progonstva vrate u svoje domove i na područja sa kojih su prognani", rekao je on.

Đurić je dodao da više nije dovolјno nabrajati samo razloge zbog kojih se nisu vratili i "upirati prostom između različitih organizacija i vlada da bi se pronašao krivac".

"Došlo je krajnje vreme da se nađu rešenja za interno raselјena lica, izbeglice i zato smo ovde. Srbija nažno podržava regionalnu incijativu koja treba da okupi snage, vlade i institucije koje kao svoj cilј vide stvaranje preduslova za povratak i što je najvažnije realizaciju povratka", rekao je Đurić.

On je kazao da ne može biti zadovolјavajuće da se proces povratka svede samo na integraciju jer to nije povratak, niti suštinsko otklanjanje posledica ratnih sukoba, već potrebno žrtvama rata omogućiti da povrate svoju imovinu i vrate se u mesta iz kojih su proterani.

"Moramo zato da preduzmemo sve moguće institucionalne i političke mere da bi omogućili da prepreke na terenu budu otklonjenje, a rezultati našeg rada u prethodna dva dana stvaraju takve institucionalne i pravne pretpostavke", rekao je.

Kako je kazao, cilј je da zaklјučci skupa budu što pre primenjeni jer ako to bude sprovedeno u delo, naveo je, izbegla, proterana i raselјena lica više neće imati poteškoća.

"Vlada Srbije neće čekati već će aktivno podržati inicijative za povratak koje su trenutno u fazi pripreme i realizacije. Već u 2016. očekujemo izgradnjuju prvog velikog povratničkog naselјa", kazao je on.

Đurić je dodao da je važno da sve što se radi na tom planu bude dobro organizovano.

On se osvrnuo i na dogovor u dijalogu Beograda i Prištine koji je u avgustu postignut u vezi Zajednice srpskih opština (ZSO), koji, kako je kazao, stvara prostor za institucionalno delovanje kada je o povratku reč.

"Omogućava ZSO da preduzima mere u cilјu stvaranja uslova za povratak, što o znači da će naši lјudi i institucije na KiM biti pozvane sa preuzmu svoj deo odgovornosti, a na međunarodnim organizacijama i vladama i svim akterima u regionu biće da pomognu u realizaciji ovog zadatka", rekao je Đurić.

On je zahvalio svima koji su učestvovali na dvodnevnom skupu u Crnoj Gori i poručio da Vlada Srbije čvrsto stoji u nameri da omogući povratak lјudi.

Skup u Budvi organizovali su misija OEBS na Kosovu i Metohiji i komesarijat UN za izbeglice.

Danas, drugog dana, održan je forum na najvišem nivou, a prisustvovali su predstavnici institucija iz Beograda, Prištine, Podgorice i Skoplјa.

Predstavnici institucija iz Beograda, Prištine, Podgorice i Skoplјa koji su učestvovali na forumu su potvrdili snažnu podršku dalјoj međuinstitucionalnoj saradnji i usvojili predloge o okvirima i fokusu budućeg zajedničkog rada kako bi se odgovorilo na potrebe raselјenih lica.

Svrha sastanka na visokom nivou jeste procena napretka u vremenu od prvog sastanka foruma u Skoplјu, u novemberu 2014. godine, kada su učesnici izdali zajedničko saopštenje kojim potvrđuju svoju posvećenost regionalnoj saradnji o trajnim rešenjima za raselјena lica sa KiM i uspostavili dva tela za koordinaciju kako bi dalјe nastavili rad, saopštio je organizator.

Učesnici su ukazali na rad članova tehničke radne grupe i na nekoliko sastanaka koji su održani od početka međuinstitucionalnog procesa u Skoplјu. Učesnici foruma na visokom nivou su posebno pozdravili napore tehničke radne grupe da pripreme dokumenta koja je forum razmotrio.

Tri dokumenta koji su formalno usvojeni na današnjem forumu na visokom nivou uklјučuju koncept-dokument o saradnji i planiranju, obuhvatajući vodeće principe i mehanizme za koordinaciju, niz prioritetnih oblasti i mera (imovinska prava, lična dokumenta, bezbednost, dijalog i reintegraciju), što predstavlјa osnovu za dalјi nastavak procesa, tj. okvir rada tehičkih radnih grupa i mehanizma za koordinaciju.

Ovi dokumenti predstavlјaju praktični okvir i usmeravaće sledeće korake i operativni rad institucija koje učestvuju u procesu, u svojim težnjama da podrže trajna rešenja za raselјena lica sa KiM, obuhvatajući kako povratak tako i integraciju u mesta raselјenja.

Učesnici su ukazali na kontekst pun izazova tokom njihovih razgovora o raselјenju sa KiM, naglašavajući da trenutna migrantska/izbeglička kriza zahteva značajne lјudske i finansijske resurse koji su potrebni da bi se odgovorilo na potrebe raselјenih. Ukazujući na važnost punog korišćenja mogućnosti koje se sve više smanjuju, kako bi se pružila trajna rešenja za raslјena lica sa KiM, sve institucije koje su učestvovale na forumu izrazile su posvećenost snažnoj i odgovornoj saradnji da bi se pravovremeno postigli rezultati u praktičnoj primeni.

Učesnici su zahvalili OEBS-u povodom organizacije sastanaka u ovom procesu, UNHCR-u i EU na savetima i podršci, kao i svim učesnicima na vrednim doprinosima i neprekidnoj posvećenosti.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike