MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Dačić: Ne postoji mogućnost suspenzije Briselskog sporazuma
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Dačić: Ne postoji mogućnost suspenzije Briselskog sporazuma

01. novembar 2015. Izvor: Tanjug

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spolјnih poslova Ivica Dačić rekao je danas da apsolutno ne postoji nikakva mogućnost suspenzije onoga što je u Briselu dogovoreno i da Beograd traži jasan odgovor kakav je stav Evropske unije po tom pitanju.

"Mi smo veoma nezadovolјni situacijom na Kosovu i Metohiji u vezi sa sprovođenjem Briselskog sporazuma... Ovo što se sada dešava u Prištini je nezabeležen slučaj", rekao je Dačić na redovnoj mesečnoj konferenciji za novinare.

Kako je naveo, ni u jednom sporazumu koji su potpisali on ili premijer Srbije Aleksandar Vučić ne piše da postoji mogućnost da bilo ko može na nivou Beograda ili Prištine da suspenduje ono o čemu su se dogovorili.

Dačić ukazuje da nas "ovo tolerisanje izbegavanja Prištine da realizuje svoju obavezu praktično sve dovodi pred jednu veliku dilemu da li se to radi organizovano i planski, ili su to jednostrani koraci koje preduzima Priština".

"Tražimo ozbilјnost u primeni Briselskog sporazuma", naglasio je i dodao da osnovna suština Briselskog sporazuma jeste Zajednica srpskih opština, a to se, kako je ukazao, trenutno suspenduje.

"Kada će biti odluka Ustavnog suda i šta ako bude negativna? To je igranje sa stabilnošću u regionu, isto kao i zahtev Kosova da uđe u Unesko", upozorio je on.

Beograd zna, rekao je Dačić, da Evropa ima mnogo drugih pitanja, migrantsku krizu pre svega, ali ne vidi drugi mogući način u dalјim odnosima sa EU nego implementaciju dogovorenog i nastavak dijaloga sa Prištinom.

"Zato i tražimo jasne odgovore kakav je stav EU po ovim pitanjima, a on je mlak kao i uvek. Kad treba da se kritikuje Srbija, veoma je lako naći ko će to da uradi, a kad treba da se kažu teške reči vezano za Prištinu, odseče im se jezik", primetio je on.

Kako je dodao, "ne očekujemo da nas voli neko ko nas ne voli, ali smo ravnopravni učesnici u ovom procesu i moraju da nas poštuju".

Ministar Dačić je podsetio da je premijer Vučić jasno rekao da se ovakav način odnosa prema Srbiji neće tolerisati i da ćemo imati svoje odgovore na ova pitanja ukoliko se ona budu zaoštravala.

Šef srpske diplomatije je, takođe, kazao da Srbija očekuje početkom ovog meseca izveštaj Evropske komisije o napretku kako bi do kraja godine otvorila prva poglavlјa u pregovorima sa EU.

Dačić je najavio i da se glasanje o predlogu za članstvo Kosova u Unesko može očekivati na Generalnoj konferenciji te organizacije oko 9. novembra, i izrazio optimizam da će rezultat glasanja biti povolјan za Srbiju istakavši da će se vlada do kraja boriti protiv tog članstva.

"Borićemo se do kraja. To je stav Vlade Srbije, premijera i predsednika. Mi nemamo ništa preče od toga", istakao je Dačić.

Dačić je izrazio optimizam da će rezultat glasanja na Generalnoj konferenciji Uneska biti dobar po Srbiju, podsetivši da su među članicama mnoge zemlјe koje su male i udalјene, ali čiji se glas računa.

"Danonoćno razgovaramo sa svima. Ubeđen sam da to neće biti onako lako za Kosovo kao što oni misle i to će mi biti najmilije od svega", zaklјučio je šef srpske diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Srbije.

On je najavio da će 4. novembra učestvovati na generalnoj debati Uneska nakon koje će se znati ko ima pravo glasa i kada će tačno biti održano glasanje o preglogu za članstvo samoproglašenog Kosova.

Dačić se još jednom osvrnuo na neke zemlјe iz našeg okruženja koje su podržale prijem takozvanog Kosova u Unesko, istakavši da to nije prijatelјski odnos prema Srbiji i da to i takav njihov postupak i nema veze sa njihovim priznanjem Kosova, već je stvar odnosa prema srpskoj baštini i srpskim interesima.

"To će sigurno ostaviti trag na našim odnosima. Ti odnosi će teško ostati prijatelјski", rekao je on i dodao da Srbija visoko ceni one zemlјe koje su glasale protiv učlanjenja Kosova, naročito ako se ima u vidu da su neke od njih i priznale Kosovo.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike