MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Priština zanemaruje vladavinu prava, bezbednost i ekonomski razvoj
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Priština zanemaruje vladavinu prava, bezbednost i ekonomski razvoj

26.januar 2016. Izvor: Jedinstvo

Postoje razni mehanizmi da se ispolјi nezadovolјstvo ali je zaista nedopustivo da se skupština zloupotreblјava. Mene lično zabrinjava činjenica da nekim političarima u Prištini nisu prioritetna pitanja koja su od suštinskog značaja za građane, kao što su ekonomija, zapošlјavanje, borba protiv korupcije. Nisu tačne tvrdnje da će Srpska lista uslovlјavati izbor predsednika formiranjem ZSO. Očekuje nas izazovna godina kada su zakoni u pitanju - kaže Simić.

Kao predstavnik Srba u kosovskom parlamentu, moram priznati da me ipak najviše brine kako se ovi protesti odražavaju na sveukupni život mog naroda na KiM, koji sa opravdanom zebnjom prati dešavanja u Prištini. Moj narod na Kosovu i Metohiji sa strahom prati proteste na kojima se viori zastava koja se viorila na fudbalskoj utakmici između Srbije i Albanije u Beogradu, sa zebnjom prati skrnavlјenje hrama Hrista Spasa. Sve je to zabrinjavajuć e i poražavajuće. Ovim rečima, Slavko Simić, predsednik Srpske liste i šef poslaničkog kluba ove liste u kosovskoj skupštini odgovara na pitanje „Jedinstva“ kako se protesti opozicije odražavaju na rad kosovskih institucija, odnosno Skupš tine i Vlade, dok na pitanje da prokomentariše najavu protesta za 17. februar, na dan osmogodišnjice jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, odnosno upornost opozicije da nastavi sa protestima, Simić ističe da poštuje mandat svakog poslanika u skupštini i svako njihovo pravo, ali kaže da je po njegovom mišlјenju nedopustivo da neko zloupotreblјava svoj mandat pokretanjem inicijative da se blokira rad skupštine. - Postoje razni mehanizmi da se ispolјi nezadovolјstvo ali je zaista nedopustivo da se skupština zloupotreblјava i da ne možemo donositi nikakve zakonodavne odluke zog pojedinaca koji ne žele institucionalni odgovor niti daju bilo kakav signal da se može doći do nekog kompromisa sa njima. Realno, kako stvari stoje, oni ne žele da se dogovore jer u poslednje vreme imaju banalna objašnjenja zašto sve ovo rade. Više nije u pitanju ni demarkacija granice sa Crnom Gorom, nije u pitanju ni Sporazum o ZSO, dakle u pitanju je pokušaj destabilizacije institucija primenjivanjem destruktivnih metoda.

Protesti opozicije usmereni su pre svega protiv dijaloga u Briselu, odnosno protiv formiranja ZSO. Da li je realno očekivati da oni ponovo prolongiraju formiranje ZSO?

Mene lično zabrinjava činjenica da nekim politič arima u Prištini nisu prioritetna pitanja koja su od suštinskog značaja za građane, kao što su ekonomija, zapošlјavanje, borba protiv korupcije, dakle i dalјe su na margini glavni problemi građana a akcenat se stavlјa na međunarodne sporazume i iniciraju se protesti. Budući da smo se uverili u periodu koji je iza nas da je od 25. avgusta vršena uporna opstrukcija oko implementiranja sporazuma koji su potpisani u Briselu. Takva činjenica zabrinjava. Sigurno da nećemo dozvoliti dalјa prolongiranja formiranja buduće najrelevantnije institucije za naš narod, vršićemo pritisak na naše koalicione partnere kao i na uticajne međunarodne predstavnike na KiM, da iskoriste snagu svog autoriteta kako Sporazum o ZSO ne bi više čekao na implementaciju.

Predstavnici stranke Hašima Tačija, najavlјuju da će on postati novi predsednik Kosova. Mogu li se ove najave švatiti ozbilјno?

Gospođi Atefeti Jahjaga mandat ističe u aprilu, a u Skupštini će se pitanje izbora novog predsednika sigurno uvrstiti krajem februara ili početkom marta. Biće ovo još jedan test za kosovske institucije i za albanske političare, pokazaće se da li žele da sačuvaju političku stabilnost ili će se ovo pitanje nametnuti kao još jedan remetilački faktor koji će kosovsko društvo poslati u još veće probleme.Tačno je da na osnovu sporazuma dveju najvećih vladajućih partija, Demokratske partije i Demokratskog saveza Kosova od osmog decembra 2014. godine, zajednički kandidat za predsedničku poziciju prema dogovoru bude Hašim Tači, čelnik Demokratske partije, trenutno prvi zamenik premijera i ministar spolјnih poslova. Srpska lista nema nikakvu obavezu prema ovom koalicionom sporazumu, nismo ulazili u takav aranžman kada smo sklopili koaliciju sa dve najveće Albanske partije i nismo još uvek razgovarali sa našim koalicionim partnerima na ovu temu. U nekim medijima se spekulisalo prethodnih dana da će Srpska lista uslovlјavati izbor predsednika formiranjem ZSO, ali želim da kažem da te tvrdnje apsolutno nisu tačne.

Koliko je realno očekivati raspisivanje kosovskih parlamentarnih izbora?

U ovakvim okolnostima kada na Kosovu i Metohiji vlada jedna anarhija u parlamentu i na ulicama Prištine ulaziti u izborni proces po meni je sasvim rizično. Jer, ako imate na svakoj plenarnoj sednici suzavac u parlamentu gde jedni uzurpiraju glavnu skupštinsku salu a drugi koriste alternativnu salu, ako imate na ulicama nasilјe i bacanje molotovlјevog koktela na policiju i zgradu Vlade, pa zamislite kakva bi atmosfera vladala na biračkim mestima. Realan da budem, Vlada Kosova ovakva kakva jeste, ima vidlјivih rezultata u prethodnoj godini bez obzira što je stalno pod pritiscima, potrebno je samo da bude odlučnija u pojedinim oblastima, kao što su u pitanju vladavina prava, bezbednost, ekonomski i privredni razvoj. U svakom slučaju, mislim da izbori nisu rešenje, ali i ako dođe do izbora, siguran sam da ulazimo u nepredvidivi sled događaja i dešavanja na KiM.

Da li se u k o s o v s k o j skupštini u toku ove godine očekuje usvajanje novih z a k o n s k i h o k v i r a , odnosno da li očekujete do n ošenje novih zakonskih akata koji bi pobolјšali pre svega život Srba u Pokrajini?

Svaki zakon koji prolazi kroz skupštinske odbore i kroz sednicu skupštine je značajan i važan za srpsku zajednicu, jer mi smo, hteli to ili ne, deo kosovskog društva ovakvog kakvo jeste. Imamo uvid u zakonodavni program Vlade za 2016. godinu, svaki od tih zakona mora oprezno i detalјno da se analizira. Već na početku ove godine u skupštinsku proceduru uvrstiće se Zakon o strateškim investicijama. Ovaj zakon je veoma loš po srpske nacionalne interese i treba najozbilјnije pristupiti modifikovanju ovog nacrta zakona. Ovaj nacrt zakona omogućava da imovina pod upravom Kosovske agencije za privatizaciju daju 40 godina na korišćenje onom s t r a t e š k o m investitoru za koga Agencija proceni da je od j a v n o g interesa. To p r a k - t i č n o z n a č i d a n e m a t e n - d e r a , već da Međuministarska komisija može odmah da da investitoru upravu nad kojom god hoće imovinom, bilo da je u društvenom ili državnom vlasništvu. U tom slučaju, ukoliko komisija ima Albance kao većinu, naša društvena i državna imovina može doći na udaru a pogotovu oni resursi koji su veoma bitni za srpske opštine, kao što su „Trepča“ ili Brezovica. Zato nas očekuje izazovna godina kada su u pitanju zakoni, jer sličnih problema imaćemo i sa ostalim zakonima koje Vlada treba da prosledi u skupštinu u toku ove godine.

Vlada Holandije nedavno je saopštila da će sedište Specijalnog suda za zločine koje su počinili pripadnici tzv. „OVK“ biti u Hagu. Kada se očekuje ratifikacija ove odluke u kosovskoj skupš tini, odnosno, kada je realno očekivati da Specijalni sud počne sa radom?

Očekujem da Ministarstvo pravde Holandije i kosovsko Ministarstvo pravde potpišu bilateralni sporazum koji će se veoma brzo uvrstiti u skupštinsku proceduru radi verifikacije, odnosno ratifikacije. Potrebno je da dve trećine poslanika glasa za ratifikaciju ali sigurno je da će opozicija imati jedan više argument z a protest kao i neki poslanici vladajuće koalicije. Jer, neki od političkih lidera na Kosovu opterećeni su svojom ratnom prošlošću i oni predstavlјaju prepreku uspostavlјanju normalnih političkih procesa, predstavlјaju prepreku nama koji želimo da gradimo budućnost i međusobno poverenje. Sud će u toku godine biti formiran, otpora će sigurno biti ali očekujem adekvatnu reakciju međunarodne zajednice.

Sudsko veće Euleksa izreklo je presudu kojom se u prvostepenom sudskom procesu Oliver Ivanović osuđuje na devet godina zatvora bez ikakvih konkretnih dokaza. Kako komentarišete ovu presudu?

Nezahvalno je komentarisati sudske procese, ali svima je potpuno jasno da je presuda Oliveru Ivanoviću zasnovana na nekim drugim principima a ne na pravu i pravdi. Dakle, ovo je kao što su mnogi prethodnih dana govorili, politička presuda , pogotovu što je Oliver Ivanović jedan od lidera Srba, poznat po zalaganju za toleranciju, suživot Srba i Albanaca, čak i kada se mnogima to nije dopadalo. Iako smatram da je ova presuda neka vrsta navodnog balansa uoči formiranja Specijalnog suda za zločine koji su počinili pripadnici “OVK” , mislim da je ovom presudom poslata jako loša poruka Srbima, a to je da mogu biti osuđeni čak i bez konkretnih dokaza da su počinili neku krivicu, ali je ovo i više od te poruke. Da za njih na Kosovu nema pravde, što za sobom povlači mnoga druga pitanja. Prvo i osnovno je kako živeti tamo gde nemate slobode i gde se pravda ne sprovodi po zakonima i na osnovu prava? Dakle, iako je ova prvostepena presuda Oliveru Ivanoviću bila možda čak i opipavanje pulsa srpske javnosti ne samo na Kosmetu već i ostatku Srbije, ja sam ipak optimista i verujem da će u drugostepenom postupku sud ispraviti grešku i bazirati se na činjenicama, a one govore u prilog Olivera Ivanovića. Dakle, nema dokaza koji ukazuju na njegovu krivicu i to znaju ne samo građani severa, već i čitavog Kosmeta, a verujem da je to poznato i predstavnicima pravosudnog sistema na Kosovu.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike