МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Приштина занемарује владавину права, безбедност и економски развој
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Приштина занемарује владавину права, безбедност и економски развој

26.јануар 2016. Извор: Јединство

Постоје разни механизми да се испољи незадовољство али је заиста недопустиво да се скупштина злоупотребљава. Мене лично забрињава чињеница да неким политичарима у Приштини нису приоритетна питања која су од суштинског значаја за грађане, као што су економија, запошљавање, борба против корупције. Нису тачне тврдње да ће Српска листа условљавати избор председника формирањем ЗСО. Очекује нас изазовна година када су закони у питању - каже Симић.

Као представник Срба у косовском парламенту, морам признати да ме ипак највише брине како се ови протести одражавају на свеукупни живот мог народа на КиМ, који са оправданом зебњом прати дешавања у Приштини. Мој народ на Косову и Метохији са страхом прати протесте на којима се виори застава која се виорила на фудбалској утакмици између Србије и Албаније у Београду, са зебњом прати скрнављење храма Христа Спаса. Све је то забрињавајућ е и поражавајуће. Овим речима, Славко Симић, председник Српске листе и шеф посланичког клуба ове листе у косовској скупштини одговара на питање „Јединства“ како се протести опозиције одражавају на рад косовских институција, односно Скупш тине и Владе, док на питање да прокоментарише најаву протеста за 17. фебруар, на дан осмогодишњице једнострано проглашене независности Косова, односно упорност опозиције да настави са протестима, Симић истиче да поштује мандат сваког посланика у скупштини и свако њихово право, али каже да је по његовом мишљењу недопустиво да неко злоупотребљава свој мандат покретањем иницијативе да се блокира рад скупштине. - Постоје разни механизми да се испољи незадовољство али је заиста недопустиво да се скупштина злоупотребљава и да не можемо доносити никакве законодавне одлуке зог појединаца који не желе институционални одговор нити дају било какав сигнал да се може доћи до неког компромиса са њима. Реално, како ствари стоје, они не желе да се договоре јер у последње време имају банална објашњења зашто све ово раде. Више није у питању ни демаркација границе са Црном Гором, није у питању ни Споразум о ЗСО, дакле у питању је покушај дестабилизације институција примењивањем деструктивних метода.

Протести опозиције усмерени су пре свега против дијалога у Бриселу, односно против формирања ЗСО. Да ли је реално очекивати да они поново пролонгирају формирање ЗСО?

Мене лично забрињава чињеница да неким политич арима у Приштини нису приоритетна питања која су од суштинског значаја за грађане, као што су економија, запошљавање, борба против корупције, дакле и даље су на маргини главни проблеми грађана а акценат се ставља на међународне споразуме и иницирају се протести. Будући да смо се уверили у периоду који је иза нас да је од 25. августа вршена упорна опструкција око имплементирања споразума који су потписани у Бриселу. Таква чињеница забрињава. Сигурно да нећемо дозволити даља пролонгирања формирања будуће најрелевантније институције за наш народ, вршићемо притисак на наше коалиционе партнере као и на утицајне међународне представнике на КиМ, да искористе снагу свог ауторитета како Споразум о ЗСО не би више чекао на имплементацију.

Представници странке Хашима Тачија, најављују да ће он постати нови председник Косова. Могу ли се ове најаве шватити озбиљно?

Госпођи Атефети Јахјага мандат истиче у априлу, а у Скупштини ће се питање избора новог председника сигурно уврстити крајем фебруара или почетком марта. Биће ово још један тест за косовске институције и за албанске политичаре, показаће се да ли желе да сачувају политичку стабилност или ће се ово питање наметнути као још један реметилачки фактор који ће косовско друштво послати у још веће проблеме.Тачно је да на основу споразума двеју највећих владајућих партија, Демократске партије и Демократског савеза Косова од осмог децембра 2014. године, заједнички кандидат за председничку позицију према договору буде Хашим Тачи, челник Демократске партије, тренутно први заменик премијера и министар спољних послова. Српска листа нема никакву обавезу према овом коалиционом споразуму, нисмо улазили у такав аранжман када смо склопили коалицију са две највеће Албанске партије и нисмо још увек разговарали са нашим коалиционим партнерима на ову тему. У неким медијима се спекулисало претходних дана да ће Српска листа условљавати избор председника формирањем ЗСО, али желим да кажем да те тврдње апсолутно нису тачне.

Колико је реално очекивати расписивање косовских парламентарних избора?

У оваквим околностима када на Косову и Метохији влада једна анархија у парламенту и на улицама Приштине улазити у изборни процес по мени је сасвим ризично. Јер, ако имате на свакој пленарној седници сузавац у парламенту где једни узурпирају главну скупштинску салу а други користе алтернативну салу, ако имате на улицама насиље и бацање молотовљевог коктела на полицију и зграду Владе, па замислите каква би атмосфера владала на бирачким местима. Реалан да будем, Влада Косова оваква каква јесте, има видљивих резултата у претходној години без обзира што је стално под притисцима, потребно је само да буде одлучнија у појединим областима, као што су у питању владавина права, безбедност, економски и привредни развој. У сваком случају, мислим да избори нису решење, али и ако дође до избора, сигуран сам да улазимо у непредвидиви след догађаја и дешавања на КиМ.

Да ли се у к о с о в с к о ј скупштини у току ове године очекује усвајање нових з а к о н с к и х о к в и р а , односно да ли очекујете до н ошење нових законских аката који би побољшали пре свега живот Срба у Покрајини?

Сваки закон који пролази кроз скупштинске одборе и кроз седницу скупштине је значајан и важан за српску заједницу, јер ми смо, хтели то или не, део косовског друштва оваквог какво јесте. Имамо увид у законодавни програм Владе за 2016. годину, сваки од тих закона мора опрезно и детаљно да се анализира. Већ на почетку ове године у скупштинску процедуру уврстиће се Закон о стратешким инвестицијама. Овај закон је веома лош по српске националне интересе и треба најозбиљније приступити модификовању овог нацрта закона. Овај нацрт закона омогућава да имовина под управом Косовске агенције за приватизацију дају 40 година на коришћење оном с т р а т е ш к о м инвеститору за кога Агенција процени да је од ј а в н о г интереса. То п р а к - т и ч н о з н а ч и д а н е м а т е н - д е р а , већ да Међуминистарска комисија може одмах да да инвеститору управу над којом год хоће имовином, било да је у друштвеном или државном власништву. У том случају, уколико комисија има Албанце као већину, наша друштвена и државна имовина може доћи на удару а поготову они ресурси који су веома битни за српске општине, као што су „Трепча“ или Брезовица. Зато нас очекује изазовна година када су у питању закони, јер сличних проблема имаћемо и са осталим законима које Влада треба да проследи у скупштину у току ове године.

Влада Холандије недавно је саопштила да ће седиште Специјалног суда за злочине које су починили припадници тзв. „ОВК“ бити у Хагу. Када се очекује ратификација ове одлуке у косовској скупш тини, односно, када је реално очекивати да Специјални суд почне са радом?

Очекујем да Министарство правде Холандије и косовско Министарство правде потпишу билатерални споразум који ће се веома брзо уврстити у скупштинску процедуру ради верификације, односно ратификације. Потребно је да две трећине посланика гласа за ратификацију али сигурно је да ће опозиција имати један више аргумент з а протест као и неки посланици владајуће коалиције. Јер, неки од политичких лидера на Косову оптерећени су својом ратном прошлошћу и они представљају препреку успостављању нормалних политичких процеса, представљају препреку нама који желимо да градимо будућност и међусобно поверење. Суд ће у току године бити формиран, отпора ће сигурно бити али очекујем адекватну реакцију међународне заједнице.

Судско веће Еулекса изрекло је пресуду којом се у првостепеном судском процесу Оливер Ивановић осуђује на девет година затвора без икаквих конкретних доказа. Како коментаришете ову пресуду?

Незахвално је коментарисати судске процесе, али свима је потпуно јасно да је пресуда Оливеру Ивановићу заснована на неким другим принципима а не на праву и правди. Дакле, ово је као што су многи претходних дана говорили, политичка пресуда , поготову што је Оливер Ивановић један од лидера Срба, познат по залагању за толеранцију, суживот Срба и Албанаца, чак и када се многима то није допадало. Иако сматрам да је ова пресуда нека врста наводног баланса уочи формирања Специјалног суда за злочине који су починили припадници “ОВК” , мислим да је овом пресудом послата јако лоша порука Србима, а то је да могу бити осуђени чак и без конкретних доказа да су починили неку кривицу, али је ово и више од те поруке. Да за њих на Косову нема правде, што за собом повлачи многа друга питања. Прво и основно је како живети тамо где немате слободе и где се правда не спроводи по законима и на основу права? Дакле, иако је ова првостепена пресуда Оливеру Ивановићу била можда чак и опипавање пулса српске јавности не само на Космету већ и остатку Србије, ја сам ипак оптимиста и верујем да ће у другостепеном поступку суд исправити грешку и базирати се на чињеницама, а оне говоре у прилог Оливера Ивановића. Дакле, нема доказа који указују на његову кривицу и то знају не само грађани севера, већ и читавог Космета, а верујем да је то познато и представницима правосудног система на Косову.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике