MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Petković: Srbi sa KiM pokazali da nema sile ni prepreka koje mogu da ga zaustave da podrže Vučića i Srbiju
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Petković: Projektom besplatne pravne pomoći EU štitimo imovinu raselјenih na KiM

21. decembar 2023.

Direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković danas je, na završnoj Konferenciji projekta besplatne pravne pomoći, poručio da je pitanje imovine neprikosnoveno lјudsko pravo i da kada iza takvog projekta stoji Evropska unija, to znači da i Brisel šalјe jasnu poruku Prištini.

Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

"Kada je reč o Projektu besplatne pravne pomoći, moram da kažem da je to jedan od retkih projekata koji pokazuje svoje humanosti i s tim u vezi želeo bih da zahvalim delegaciji EU u Srbiji i gospodinu Žiofreu koji dobro razume potrebu jednog ovakvog projekta", rekao je Petković.

Naveo je da zahvalјujući tom projektu i njegovom dugogodišnjem finansiranju, svi u timu besplatne pravne pomoći, na čelu sa tim liderom Radošem Dabetićem, kao i svim advokatima, po celom Kosovu i Metohiji, pred prištinskim pravosuđem, bore se neustrašivo, za svaku stopu srpske zemlјe, svaki kvadrat stana i svega onoga što je uzurpirano od strane Prištine i, kako je dodao, u tome uspevaju.

"Od 6.600 klijenata, koliko se javilo od početka postojanja ovog projekta, preko 3.000 je pozitivno rešeno, a to je velika stvar i hvala EU na tome, što je prepoznala značaj jednog ovakvog projekta", rekao je Petković.

Pitanje imovine je, prema njegovim rečima, neprikosnoveno lјudsko pravo.

"I kada iza takvog jednog projekta stoji EU, u Prištini se onda ne ponašaju onako bahato kako se generalno ponašaju prema Srbima, već moraju da imaju neku vrstu rezerve, jer iza tog projekta stoji EU, koja između ostalog šalјe i jasnu poruku da je privatna imovina neprikosnovena, da je svetinja", istakao je Petković.

Kako je naveo, značajno je to što je obezbeđen novi projektni ciklus u naredne dve godine što je, kako dodaje, važno da bi advokati nastavili svoje postupke.

"Projekat daje nadu Srbima na Kosovu i Metohiji da su njihova prava i život na KiM pored svih problema i izazova ipak mogući", naglasio je Petković.

U tom smislu, naveo je primer Dragice Gašić, povratnice u Đakovicu, ističući da je ona prva žena povratnik i da se nada da neće biti i poslednja.

"Nema jutra da se ne čujemo. Svojom hrabrošću i zalaganjem projekta Dragica je uspela da ostvari svoje pravo i vrati se u svoj stan u Đakovici. Više desetina organizacija iz Prištine je protestovalo i tražilo da bude iselјena i to kako ne bi bilo povratnika u Đakovici. Čak su joj i zabranili u obližnjim prodavnicama da kupuje hleb, pa smo obezbedili da joj na prag donose hranu. Borićemo se i dalјe za svakog našeg povratnika. Dragica Gašić je i dalјe u svom stanu, uspela je zahvalјujući projektu. Ona je prva žena povratnik, nadam se da neće biti poslednja", rekao je Petković.

On je dalјe dodao da se Srbi suočavaju i sa mnogim drugim problemima, kao što je nastavak uzurpacije privatne imovine, zastrašivanje interno raselјenih koji žele da se vrate.

Kako pojašnjava, zastrašivanja se dešavaju tako što kada dođu u svoje selo da posete često porušenu kuću, da odu na grobove svojih najbližih, Srbi nailaze na pritiske da prodaju svoju imovinu, a ako neće da prodaju, odmah se pojave komšije koji ih optužuju za navodne ratne zločine, drže ih u kazamatima dok se ne dokaže da su nevini.

"Ali, poruka je već poslata da nisu dobrodošli i njima i onima koji razmišlјaju o povratku", kazao je.

Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Naglašava da se manje od dva odsto interno raselјenih lica vratilo na svoja ognjišta i ističe da je veći povratak u Ruandi, nego na Kosovo.

Govoreći o hapšenjima Srba na KiM, Petković je još jednom pozvao predstavnike međunarodnih organizacija na KiM da se pozabave slučajem uhapšenog Zorana Kostića.

"Reč je o starijem čoveku iz Prilužja, optužen je za navodne ratne zločine, težak bolesnik, nekoliko meseci je u pritvoru. Tek je na naše zalaganje odveden u prištinsku bolnicu gde je operisan. Lekari su ga unakazili i on i danas ima krvarenje. Više nije pitanje da li će izaći iz pritvora, već da li će ostati živ", ispričao je Petković pozivajući pogotovu Euleks da se pozabavi tim i svim drugim slučajevima, ističući da je takvo ponašanje neprihvatlјivo.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre izrazio je zadovolјstvo zbog postignutih rezultata i zahvalio partnerima - direktoru Kancelarije za KiM Petru Petkoviću i njegovom timu, komesarki za izbeglice i migracije Nataši Stanisavlјević za doprinos.

- "Naša zajednička dužnost je da se postaramo da svi građani imaju ostvarena prava. To znači pristup pravu za sve lјude, to je osnovno pravo", naglasio je Žiofre.

On je naveo I da EU podržava Srbiju već 15 godina u ostvarivanju prava kada je reč o imovini na Kosovu i Metohiji i da će nastaviti sa podrškom, a najavio je i novu fazu ovog projekta od 1.januara 2024.godine.

Na Konferenciji projekta "Pružanje pravne pomoći i informacija neophodnih za zaštitu i ostvarivanje prava interno raseLjenih lica, izbeglica i povratnika" predstavLjeni su rezultati petogodišnjeg trajanja ovog projekta koji je realizovan uz podršku Evropske unije i Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Poslednje vesti

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 139 607 4255
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike