МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Званичници Србије забринути због политичке пресуде Ивановићу
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Званичници Србије забринути због политичке пресуде Ивановићу

21.јануар 2016. Извор: Агенције

Званичници Владе Србије и Народне скупштине констатовали су данас да је пресуда Оливеру Ивановићу правно мотивисана и изразили бојазан да би се она могла негативно одразити на друштвену атмосферу на Косову и Метохији.

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас да пресуда Оливеру Ивановићу даје "ветар у леђа екстремистима на обе стране" и не доприноси наставку процеса стабилизације на Балкану.

"Изречена у тренутку када Албанци условљавају наставак преговора, и када Србији предстоје избори, ова пресуда даје ветар у леђа екстремистима на обе стране и ни на који начин не доприноси наставку процеса стабилизације на Балкану", навео је Дачић у писаној изјави, а саопштило Министарство спољних послова.

Дачић је оценио и да је пресуда Ивановићу још један доказ да политика управља и правом и правдом у свету.

"Онима који стоје иза ове пресуде сасвим сигурно није ни до мира ни до стабилности“, сматра Дачић. Министар правде Србије Никола Селаковић оценио је данас да пресуда лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу изгледа као да је написана пре почетка суђења, те да представља политичку фарсу за застрашивање Срба на Косову и Метохији.

"Данашња пресуда Оливеру Ивановићу од стране Еулексовог судског већа изгледа као да је написана пре поцетка суђења и читаве хајке која је против њега и његове породице вођена у протекле скоро две године", рекао је Селаковић Танјугу.

Према речима министра правде, судски поступак током кога није изведен ниједан чврст доказ који би утврдио кривицу Ивановића, представља све само не суђење на основу права и правде.

"Суђење Ивановићу сада је добило своје право обличје - да то није био поступак, већ политичка фарса која је за циљ имала политичку осуду једног од највиђенијих косметских Срба, дестабилизацију стабилне српске заједнице на КиМ и демонстрацију силе у циљу застрашивања наших људи на Косова и Метохије", закључио је Селаковић.

И потпредседник Владе Србије Расим Љајић изјавио је данас да је шокиран осуђујућом пресудом Ивановићу и оценио да она може имати утицај на "укупну атмосферу која се ствара" на Косову и Метохији.

"Ова пресуда може да има утицаја на укупну атмосферу која се ствара. Логично размишљање свих људи који су остали на Косову је да, ако је овако прошао Ивановић - борац за демократска права, шта да очекују други грађани. Сигурно да ће атмосфера бити погоршана. Ово је пресуда која је пре политички него правно мотивисана. Имамо права да верујемо у то", рекао је Љајић новинарима у Скупштини Србије.

Према Љајићевим речима, осудити Ивановића за ратне злочине је потпуно неспојиво са оним што је он радио на решавању косовског проблема.

Љајић је додао да Ивановићево деловање никада није било противно демократским начелима решавања косовског питања са легитимним представницима косовских Албанаца.

"Никако не могу да га повежем (Ивановића) нити са злочинима, нити са овако драконском казном", рекао је Љајић.

Подсетио је да је држава урадила све што је било у складу са њеним могућностима, у датим околностима, али да су нажалост те могућности бити лимитиране.

Он је навео и да Влада Србије жели да се цела ствар разјасни до краја и да се то питање интернационализује.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је да је пресуда Оливеру Ивановићу "силовање правде" и да је немогуће да ће она постати и правоснажна.

Вулин је оценио да је то наставак праксе по којој право увек устукне пред политиком.

"То није правоснажна пресуда, да је правоснажна то не би била правда већ силовање правде", рекао је министар новинарима у Књажевцу.

Како је навео, немогуће је да неко кога ни један једини сведок није увео у догађај нити потврдио да се налазио тамо где су се дешавала кривична дела буде осуђен.

"Хајде да будемо сасвим рационални, ако је убица девет година је смешно мала казна. А ако није убица, као што није, како можете да га осудите на девет година", објаснио је Вулин.

Он је навео да се боји да је то наставак праксе по којој право увек устукне пред политиком, али и праксе да, кад год постоје сукоби унутар албанског политичког корпуса, треба пронаћи неког Србина који треба својом главом, слободом да умири духове међу Албанцима.

"Јако ми је жао што српска судбина увек стоји негде иза политике и што Срби на Косову и Метохији не могу да верују правосуђу које може невиног човека да осуди на девет година", рекао је Вулин.

Према његовим речима, немогуће је осудити Ивановића на девет година, па ни на девет дана зато што није учинио апсолутно ништа од онога што му се ставља на терет.

"Ниједан сведок није потврдио и не постоји ниједан материјални доказ", рекао је Вулин.

Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је да ће се пресуда лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу одразити на политичку стабилност и безбедносну ситуацију на северу Косова и Метохије.

"Пресуда ће се одразити на политичку стабилност на северу Косова и Метохије, јер ће многи Срби имати осећај да суд није био довољно објективан и да је то порука Србима да могу да буду процесуирани за оно што нису учинили", рекао је Дрецун Танјугу.

Дрецун је рекао да је процес од почетка био противречан, од поблематичне валидности сведока који су га теретили за наводна недела, њихових котрадикторних изјава, до тога да Ивановић није могао да се брани са слободе упркос гаранцијама владе.

"То је све упућивало на могућу политизацију тог процеса", рекао је Дрецун.

Он је навео да злочин треба да буде процесуиран, а одговорна лица кажњена ако је злочин заиста почињен, али да се поставља питање како је могуће да судови на Косову нису довољно ажурни и ефикасни у процесуирању злочина над Србима и Ромима.

Еулексово судско веће изрекло је раније данас у Основном суду у Косовској Митровици лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу казну затвора од девет година због ратних злочина почињених 1999. године у том граду.

Остала четворица оптужених Срба - бивши полицијски пуковник МУП-а Србије Драгољуб Делибашић, професор Александар Лазовић, адвокат Илија Вујачић и правник Небојша Вујачић ослобођени су оптужби.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике