МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »СБ УН поздравља наставак дијалога, забринут због насиља
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

СБ УН поздравља наставак дијалога, забринут због насиља

06.02.2015. Извор:Танјуг

Чланице Савета безбедности УН поздравиле су најављени наставак дијалога Београда и Приштине и изразиле забринутост због насиља током недавних протеста на Косову.

 УН

"Уз дужно поштовање за протесте, будимо сасвим јасни: сви грађани имају демократско право да протестују, али насиље је нелегално и неприхватљиво. Осуђујемо све акте вандализма над јавном и приватном имовином, застрашивање новинара и телевизијских екипа", рекао је представник САД при УН.

Он је додао и да је неприхватљива и примена силе против "верских ходочасника" каква је виђена на православни Божић код Ђаковице, мислећи на каменовање аутобуса са Србима.

Боравак премијера Србије Александра Вучића на Косову за православну Нову годину, он је оценио као корак ка нормализацији односа.

Представник САД је похвалио Београд и Приштину због посвећености наставку дијалога и изразио наду да ће састанак у понедељак у Бриселу уродити конкретним резултатима.

Велика Британија је такође изразила забринутост због насиља током недавних демонстрација на Косову и позвала косовске власти да учине све како би такве ситуације биле избегнуте у будућности. Он је пожелео успех Београду и Приштини на састанку 9. фебруара у Бриселу и оценио да је "напредак на радном нивоу од кључног значаја", а нормализација односа незаобилазна на путу Србије и Косова ка ЕУ.

Поздравивши формирање нове владе у Приштини као "велики корак напред", британски представник у УН оценио је да влада треба да се фокусира на привредни развој, јачање владавине права и независности правосуђа, као и борбу против организованог криминала и корупције, и позвао чланице УН које још нису признале независност Косова да то учине.

Представници Британије, Француске и Русије указали су на значај формирања Специјалног суда за процесуирање злочина ОВК на Косову.

Руски амбасадор је оценио да у претходном периоду на Косову није било напретка у области правосуђа, борбе против корупција и организованог криминала, као и да и даље постоје етничке тензије, о чему, како је приметио, сведоче напади на православне манастире, као и каменовање аутобуса са Србима у Ђаковици.

Он је навео да је Москва забринута због учешћа косовских Албанаца у дзихадистицким покретима у Ираку и Сирији.

Представник Русије поновио је и да позиција Москве према питању Косова остаје непромењена и да Русија сматра Резолуцију 1244 СБ УН кључним документом.

Представник Кине при УН такође је поручио да Пекинг подржава тероторијални интегритет Србије као и наставак дијалога Београда и Приштине, у циљу проналажења одрживог решења.

Венецуела се залозила за мирно решење питања Косова, уз поштовање међународног принципа територијалног интегритета и изразила подршку наставку дијалога ради постизања решења које би било прихватљиво за обе стране.

Шпанија је такође изразила подршку наставку дијалога чији је циљ остварење конкретних резултата за добробит свих грађана у региону.

"Важно је направити брз прогрес у три области - правосуђу, имовини и пуној примени Бриселског споразума", рекао је он.

Подсетивши на недавне протесте као и нападе на манастире, представник Шпаније је рекао да се још не може говорити о потпуном помирењу између етничких група.

Према његовим речима, Шпанија је посвећена европској перспективи западног Балкана која ће допринети стабилности у региону и економском и социјалном просперитету.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике