МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Марић: Екстремизам све присутнији на Косову и Метохији
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Марић: Екстремизам све присутнији на Косову и Метохији

11.март 2016. Извор: Јединство

Мислим да морамо озбиљније да порадимо на безбедносним питањима. Већ је направљен компромис у смислу гаранција да ће се покрити финансијски недостаци за општине на северу Косова где је попис неопходан. Управљачки тим је урадио неколико верзија Статута ЗСО и једну је предао Бриселу крајем маја прошле године - истиче министар Марић који очекује велику излазност на изборима који су расписани у Србији.

Оцењујући да инциденти који су почели прошле године након што је постигнут Споразум о принципима за формирање ЗСО сваког дана узимају нове облике и да неалбанско становништво, Срби на првом месту и све што има обележје српског, постају мета екстремизма који је све присутнији на КиМ, Љубомир Марић, министар локалне самоуправе и координатор управљачког тима за успостављање Заједнице српских општина истиче да је напад на жене, раднице Позоришта типичан пример како се овај вид национализма и застрашивања спушта на најпримитивнији облик али и да указује и на опасност ширења односно ескалације насиља на Космету.

- Мислим да морамо озбиљније да порадимо на безбедносним питањима, што ће сигурно бити једна од тема састанака који ускоро планирам са градона- челницима свих већински српских средина али и представницима међународне заједнице, посебно КФОР-а. Са полицијом имамо добру сарадњу, али најважније је да покушамо утицати на политичке представнике Албанаца чија је осуда и реакција кључна за контролисање ситуације и смањење напада - истиче министар Марић одговарајућ и на питање „Јединства“ да прокоментарише последње инциденте у Покрајини када је преврнут камион са српском робом и када су код Вучитрна Албанци аутомобилом пресретали раднице приштинског Народног позориш та. Наглашавајући да је неопходно да се повећа опрез, министар Марић сматра и да је потребно да се о инцидентима односно нападима на Србе више говори у албанским медијима.

Активисти “Самоопредељења” и других опозиционих партија најављују нове протесте за 19. март, тражећи расписивање ванредних парламентарних избора. Колико је реално расписивање ових избора?

- Очигледно је да ћемо одговор на ово питање добити у наредном периоду. До сада је за утицајне земље Запада било кључно спровођ ење Закона о Специјалном Суду, који је Атифете Јахјага, досадашња председница Косова, скоро потписала. Сада је питање да ли постоји нови моменат који релаксира односе унутар већинске заједнице на Косову и Метохији у смислу евентуалног договора о неком датуму за одржавање ванредних избора, или измена у смислу политичког аранжмана унутар владајућ е коалиције. Уколико до тога не дође, ситуација сигурно неће ићи у правцу смиривања.

И ове године било је проблема са буџетима локалних самоуправа на северу Косова. Да ли је тај проблем решен, односно да ли су општине на северу реално сагледане према потребама и како тај проблем решити убудуће?

- Овај проблем није решен, већ је направљен компромис у смислу гаранција да ће се покрити финансијски недостаци који су настали услед лоше „окружнице“ (формуле којом се одређује буџет локалних самоуправа), као последице измена у Закону о финансирању општина, односно узимања података Завода за статистику Косова који не располаже подацима о реалном броју становника, јер попис, на северу није спроведен 2011. године. Неиспуњавање ових гаранција, односно обавеза, као последицу искључиво одговорности Министарства финансија у Приштини, довешће до гашења новооснованих локалних самоуправа на северу. Ми смо на то јасно указали када смо у Приштини имали састанак са Министарством финансија и градоначелници су јасно ставили до знања да ће општине пре јуна месеца, већ у наредних два месеца, остати без основних средстава за функционисање уколико се Приштина не буде придржавала договора. Такође, договорено је и да се сви ови проблеми који прате буџетске прорачуне, отклоне у наредна два-три месеца како би буџетске окружнице за 2017. и наредне године биле реалне и пратиле потребе локалне самоуправе. Договор предвиђ а и да се ребалансом буђета отклоне и сви минуси у текућој 2016. години, као последица лошег прорачуна министарства финансија.

Колико је реално спровођење пописа у српским срединама, поготову у општинама на северу Косова, где су грађани углавном бојкотовали претходни попис који су спровеле косовске институције?

- Попис је неопходан. Али, то је тема о којој морамо озбиљно да поразговарамо јер је неповерење око свега што је до сада спровођено са нивоа Приштине, озбиљно поремећ ено. Уколико овај процес буде договорен, усаглашен и спровођен од стране локала и уско координисан из средина где је неопходно понављање, могуће је ово урадити на ваљан начин. У срединама јужно од Ибра је попис спроведен спорадично и на нивоу испуњавања форме, јер се Срби и остали неалбанци нису одазвали попису. То је сада проблем и код буЏетских прорачуна за све остале локалне смаоуправе где Срби чине већину. Посебно за мале општине попут Партеша, Ранилуга и Клокота.

Да ли је при крају израда Статута ЗСО и постоји ли могућност да Прилужје и Племетина уђу у састав Заједнице?

- Више пута сам понављао и сада ћу поновити да је Управљачки тим урадио неколико верзија Статута ЗСО и једну је и предао Бриселу крајем маја прошле године. Тада је у Бриселу закључено да је коначно дошло време да се спроведе прва тачка плана имплементације која предвиђа израду законских оквира за споразуме постигнуте априла 2013, укључујући и ЗСО и онда су уследили разговори на високом политичком нивоу, који су резултирали споразумом од 25.08.2015. године, односно принципима, тј. оквиру за успостављање ЗСО. Тада је преговарачки тим Београда који је захваљујућ и директору Канцеларије за КиМ, господину Марку Ђурићу, успео да обезбеди најбољи могући резултат и аргументовано се избори за снажан споразум и карику која је недостајала две године. Нажалост, ово није спроведено јер овај споразум уместо да се имплементира у косовски систем, завршава у Уставном Суду. У сваком случају обавеза Владе Косова није испуњена јер није донешен декрет којим треба да се омогући формалн о - п р а в н о з а п о ч и њ а њ е процеса израде Статута. Прилужје, Племетина је наш план, и надам се ускоро нова пилот општина. Видећемо да ли ћемо успети да технички административно све припремимо да и ова нова општина буде део на конститутивној седници када се ЗСО буде формирала.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике