МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Јевтић: Да су се људи нормално враћали у своје куће не би градили повратничка насеља
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Јевтић: Да су се људи нормално враћали у своје куће не би градили повратничка насеља

24. јун 2016. Извор: Радио КиМ

Повратак Срба би на Косову требало да се доживљава као нешто што је нормално, а не као нешто што представља опасност, казао је у емисији „Договор!?“ министар Далибор Јевтић. „Ако не можемо да враћамо људе у градове онда морамо да тражимо алтернативно решење“.

Такав однос косовског друштва према повратку расељених представља праву слику стања на Косову и показује због чега повратак није успео свих ових година, сматра министар за заједнице и повратак у покрајинској влади.

„Такав однос друштва и такав однос појединаца према повратку расељених представља разлоге због којих смо ми на крају морали да радимо нешто што се зове „Сунчана долина“, јер да су се људи нормално враћали својим кућама у Ђаковици, Пећи, Истоку и свугде тамо одакле су расељени ми данас не бисмо морали да правимо повратничка насеља. Ти такви људи који данас о Сунчаној долини говоре као о колонизацији, они су буквално творци идеје изградње једног повратничког насеља као што је Сунчана долина. Дакле ако не можемо да обезбедимо повратак, поготово у градове на Косову, онда морамо да тражимо алтернативно решење“, каже Јевтић.

Приоритет министарства на чијем је челу у последњем периоду био је на опстанку Срба на Косову.

„Џаба да вратимо и стотину породица ако нам са Косова у међувремену оде 150 до 200 људи. О каквом успеху ћемо онда говорити? Министарство за повратак и заједнице има обавезу да се бави опстанком и наш је фокус управо био то и биће и надаље да паралелно са повратком исту важност или можда мало већу дајемо опстанку“.

Говорећи о повратку у Мушутиште, Јевтић је најавио изградњу кућа за десет породица које су заинтересоване да се врате. Оно што, међутим, представља највећи изазов јесте безбедност. „Очекујем да ће покрајинска полиција али и неке друге институције бити присутне све време када будемо кренули у овај процес, али очекујем подршку и од мештана Мушутишта, од Албанаца“, каже Јевтић.

Осим изградње куће за повратнике, Јевтић је најавио и обнову порушене цркве Свете Тројице у овом селу код Суве Реке.

„Ја сам позвао локалну самоуправу да буде главни финансијер обнове цркве у Мушутишту јер би то био јасан знак посвећености локалне самоуправе. Ми немамо проблем да изнађемо средства и помогнемо обнову цркве али мислим да би симболично било важно да то уради управо они који су на неки начин и одговорни због тога што је црква данас порушена“.

Коментаришући хапшење шесторице Срба код Клине и званични извештај полиције по коме се наводи да је до инцидента дошло због провокације истицањем српске заставе, Јевтић каже:

„Истицање српске заставе не може и не сме да буде провокација и зашто би то била провокација? Ја мислим да једну такву појаву у друштву морамо да елиминишемо, а и сама полиција не сме да то оцењује на такав начин. Истицање било чијег симбола, било чије заставе, не треба и не сме и не може да буде провокација. Да ли су ова лица била у алкохолисаном стању и изазвала инцидент ја у то не бих да улазим, јер нисам релевантан да о томе говорим, али мене забрињава то оцењивање од стране инсититуција у званичном извештају, то да је српска застава провокација“.

Јевтић сматра да такав поступак представника институција обичним грађанима намеће мишљење и изазива револт према српским симболима што, како каже, може изазвати инциденте.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике