МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »У Старом Грацку код Липљана обележена годишњица убиства
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

У Старом Грацку код Липљана обележена годишњица убиства

23. јул 2016. Извор: Танјуг

У Старом Грацком код Липљана данас је парастосом, који је служио парох липљански Срђан Станковић, обележено 17 година од убиства 14 српских жетелаца из овог села који су убијени на њиви док су сакупљали летину.

Парастосу су присуствовали чланови породица страдалих, представници Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију, Срби из покрајинских институција и други који су поновили захтев да се одговорни за овај злочин изведу пред лице правде и изразили очекивање да ће се овим питањем бавити Специјални суд за ратне злочине.

Заменик директора Канцеларије за КиМ Дамјан Јовић изјавио је да је недело које је почињено у Старом Грацку огромно, да неће бити заборављено и да је жеља Срба за правдом са временом све већа, подсетивши да су и прошле године затражили - само правду.

"Прошло је годину дана од тада и чине се да смо корак ближе тој дугоочекиваној правди имајући у виду да се очекује скори почетак рада Суда за злочине које је починила терористичка ОВК. Изгледа да полако сазрева свест у међународној заједници да су злочини почињени над Србима на КиМ толики да се не могу више игнорисати", рекао је Јовић.

Он је нагласио да се злочини над Србима не могу игнорисати јер оптерећују и прошлост и садашњој али и будућност и да је немогућ суживот, нормализација и помирење док се негирају злочини попут овог који је почињен у Старом Грацку.

"Немогућа је нормализација док ненормални шетају овом земљом, жедни српске крви, кажем ненормални јер нормалан човек не може починити масакр какав је почињен над вашим рођацима и комшијама овде у Старом Грацку", рекао је Јовић окупљенима на парастосу.

Он је мештанима овог села рекао да ће на сваком месту тражити правду, све док правда не буде задовољена и док последњи убица и њихови налогодавци не буду у затвору, поручивши и Албанцима да се искрено жали и за њиховим невино настрадалим жртвама.

"Желимо да са комшијама Албанцима живимо у миру и да покушамо да изградимо бољу будућност за све људе добре воље, без обзира на њихову националну и верску припадност, желимо да верујемо и да већина Албанаца на КиМ то исто жели,”- рекао је заменик директора Канцеларије за КиМ.

Један од двојице српских министара у покрајинској влади Далибор Јевтић изјавио је да нерасветљавање случаја убиствба 14 српских жетелаца из Старог Грацка препрека на путу помирења и да се нада да ће радом Специјалног суда за ратне злочине истина о злочину у Старом Грацку бити расветљена и одговорни кажњени.

Јевтић је нагласио да би истина макар мало умањила бол породица страдалих и да је обавеза да се мештанима Старог Грацка помогне да остану јер ће, како је објаснио, опстанак Срба у овом селу бити победа над циљем убица жетелаца који су желели да протерају Србе из овог села.

Јевтић је апеловао на све који знају ко су убице да сарађују са надлежним институцијама како би одговорни што пре били изведени пред лице правде и процесуирани.

"Највећу наду полажемо у Специјални суд, очекујемо да тај суд уради оно што је требало да уради Еулекс и неке друге организације које зу задужене за правду", казао је Јевтић.

Испред Удружења породица страдалих Срба Наташа Шћепановић затражила је одговор на једно питање: “Ко су убице српских жетелаца?”.

Шћепановић је подсетила да се Еулекс годинама не оглашава поводом истраге овог случаја а да породице износе нове детаље тврдећи да се истина намерно прикрива.

Запитала је како кренуити напред ако ратни злочинци и одговорни за егзодус више стотина људи и хиљаде убијених и киднапованих нису приведени лицу правде.

Заменик покрајинског премијера Бранимир Стојановић изјавио је да треба наставити да се трага за истином о овом злочину и да ће то радити док истина и правда не буду задовољени, односно док не буду пронађени они који су починили страшан злочин.

Надамо се да ће се неразумни уразумити и пронаћи ове који су починили овај и моноге друге злочине, рекао је Стојановић нагласивши да ако се жели са Србима градити будућност онда се морају казнити одговорни за злочин у Старом Грацку.

У Старом Грацком 23. јула 1999. године убијено је из непосредне близине, на њиви, 14 Срба - Милован Јовановић (1969), Јовица Живић (1970), Радован Живић (1967), Андрија Одаловић (1967), Слободан Јанићијевић (1965), Миле Јанићијевић (1957), Новица Јанићијевић (1981), Момчило Јанићијевић (1946), Станимир Декић (1955), Божидар Декић (1947), Саша Цвејић (1973), Љубиша Цвејић (1939), Никола Стојановић (1936) и Миодраг Тепшић (1951).

Случај, до данас није решен, иако је један од осумњичених, Музљам Битићи, из села Велики Алас код Липљана, ухапшен још 2007. године.

Битићи је, ипак, после два месеца, услед недостатка доказа пуштен из притвора.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике