Година | Месец | Недеља | Дан |
---|---|---|---|
11 | 136 | 591 | 4140 |
Влада Србије донела је данас одлуку о поништавању свих правних последица аката и радњи привремених институција самоурпаве у Приштини који се односе на правни и фактички положај Трепче АД, саопштио је премијер Александар Вучић.
"Овакву одлуку смо били принуђени да донесемо јер желимо да Трепча настави да ради", рекао је премијер на прес конференцији.
Трепча је од виталног занчаја за опстанак севера КиМ, истакао је Вучић.
Он је додао да је Влада Србије прихватила предлог Канцеларије за Косово и Метохију у највећем делу.
"У Трепчи тренутно ради 600 до 1.200 људи, а 3.000 је на буџету. У Трепчи имамо два рудника, два на северу која су отворена, Бело Брдо и Црнац, оба се већим делом налазе на територији централне Србије", рекао је премијер.
Премијер Србије Александар Вучић упитао је данас зашто су приштинске власти донеле Закон о Трепчи, поручивши, да ако је намера да се каже да је Звечан њихов јер је цела општина настала на имовини Трепче, то неће бити могуће.
„Не могу да разумем зашто су то урадили, као ни оне који су то допустили. Одлука нема смисла. Контролисали су јужни део Митровице још од 1999.у потпуности. Још пре проглашења независности такозване државе Косово", казао је он на конференцији за штампу после седнице Владе Србије.
„У Звечану су српске куће, тамо нема Албанаца. Нису ваше и не могу бити ваше", поручио је он приштинским властима
Такође је упитао шта су том одлуком хтели, мозда да ударе још мало на Србију притиснуту са свих страна, јер, како констатује, други смисао то не би имало. Вучић је појаснио да је било много дезинформација у јавности у вези Трепче и српске имовине, рекавши да се насмејао на информације из Привредне коморе да српска имовина у покрајини вреди 200 милијарди евра.
Такође је казао да директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић није рекао баш сасвим истинит податак када је говорио о 51 милион тона резерви руда на Косову и Метохији.
„Питање је да ли има толико резерви и ко је како радио процене, јер нисмо радили процене протекле три деценије. Рачунајте да је 85 одсто тих резерви у јужном делу Митровице", казао је он.
Премијер је подсетио да је српска делегација 25. августа 2015. у Бриселу потписала споразуме о формирању ЗСО, енергетици, телекомуникацијама и митровичком мосту, истичући да је то за Србију "свето писмо", да није политичка игра, већ показатељ да ствари хоћемо да спроведемо у дело.
"Али, оно на чему смо инсистирали и на првом, али и на сваком следећем састанку у Бриселу јесте да разговарамо о имовини, да не бисмо решавали један проблем, а онда се то после користило као правило за остале проблеме", рекао је Вучић.
Како је објаснио, питање имовине никада није стављен на дневни ред Бриселског дијалога, иако је у осталим питањима лако постићи договор, попут тога да на Газиводама раде и Срби и Албанци.
"Али увек дођемо до питања имовине. Хоћете да дамо језеро? Нећемо, немамо право и не можемо да дамо и то сам 100 пута рекао и немојте да нам трпате питање имовине", рекао је Вучић,.
Он је поручио да нико не може да тврди да сва имовина припада такозваној држави Косово, јер су то зграде, како је рекао, које је Србија изградила током последњих десет година.
"И да неко каже 'частите нас', немамо право на то. И да хоћемо да да частимо тих 19 зграда, изградићемо још 190 других. Немамо проблем. Али проблем је што хоће да користе то питање имовине, како би тражили Валач, Газиводе и друго", рекао је премијер.
Он је истакао да је то проблем и да на то Србија не може да пристане.
Никада нећемо оставити на цедилу свој народ на КиМ
Никада нећемо оставити на цедилу свој народ на Косову и Метохији, поручио је данас премијер Александар Вуцић.
"Срби на Косову и Метохији могу да се осећају безбедно и сигурно", рекао је премијер одговарајући на питања новинара у вези с Трепчом,
"Срби треба да се осећају сигурно и безбедно, за то имам гаранције НАТО, а ускоро треба да се састанем и са Столтенбергом", рекао је Вучић новинарима у Влади Србије додајући да држава Србија сигурно неће оставити свој народ на цедилу.
Нећемо на арбитражу, компромис би донео успех Трепчи
Нећемо ићи на арбитражу, не може Србија да иде на арбитражу с Косовом, јер би тиме признала Косово, рекао је данас премијер Александар Вучић и додао да је Трепча "наша, у нашем, поседу и "државини", те да нећемо дозволити да нам је отму.
Премијер је на конференцији за новинаре, а упитан о конкретним корацима које ће држава предузети да заштити Трепчу, раднике, и имовину, рекао да то неће бити арбитража, али да постоје "неке друге врсте арбитраже".
А на питање шта тачно може да значи одлука о поништавању правних последица аката Приштине о Трепчи и како ће влада да спроведе кораке које је припремила, одговорио је:
"Овако, како смо наумили, ми смо у поседу, у државини ствари, ми то имамо, само је неко хтео да нам одузуме".
"А ми кажемо - не дамо", рекао је премијер и додао да ће то "бранити у свим разговорима са страним саговорницима и партнерима.
"Буду ли покушали силом, нећемо им дозволити. Ми никоме не претимо, ако мислите да показујете силом нешто српском народу, плашим, се да ћете своје зубе поломити. Ми ћемо мир и стабилност сачувати", поручио је премијер.
Упитан зашто нико из ЕУ није реаговао на случај Трепче, Вучић је одговорио да претпоставља да и неће реаговати, те да то није ни очекивао.
"Реаговали би да сам ја рекао да нећу да одговарам неком новинару јер је из неке куће коју неко финансира. То јесу двоструки стандарди, али шта да радим, нећу бна уништим будућност Србије. Нисам идиот да мислим да су Албанци то сами смислили, онај ко мисли да сам много глуп греши", рекао је Вучић оценивши да је интерес Србије изнад свега.
"Пустите државу да ради свој посао, а не знам одакле вам то да је наш одговор маркетиншки", рекао је новинару чије питање је схватио као инсинуацију да је данашња одлука владе маркетиншки потез.
"Није маркетиншки. Њихова је одлука можда маркетиншка, а у сваком случају неразумна", додао је.
Упитан шта се сада дешава, након одлуке косовских власти, Вучић је рекао: "Ништа".
"Ништа се не дешава, осим што нам праве проблеме при увозу одређених сировина. А ако хоће да промене морају нешто да ураде‚ а како ће да уђу у Лепосавић, у нашу зграду Трепче, како мисле да протерају Србе", упитао је Вучић.
Упитан шта очекује од Брисела и да ли се питање Трепче може користити као проблем којим ће Србија бити притиснута да одустане од Телекома, Вучић је одговорио да Србија хоће да спроводи споразум о телекомуникацијама, али да не може да пристане на то да све унапред прогласи као имовину косовске државе.
"Када вас доведу у ситуацију да је немогуће било шта да урадите, браните се с четири ноге. Доведени смо у позицију која је за нас немогућа. Нема излаза и тунела направљеног да се провучемо", рекао је Вучић.
Он је додао да је позиција немогућа, али да ће се Влада Србије борити за свој народ и земљу.
"Немогућа је позиција и борићемо се за свој народ и земљу, али не да показујемо мишиће, већ знањем, одговорношћу и памећу", рекао је Вучић.
Премијер је додао да је одлука Приштине политички и правно ништавна и да неће производити последице, осим што може да нанесе штету Трепчи.
"Шта ћемо ако кажу да више не дозволе увоз експлозива за Трепчу, без којег не можемо да радимо у Трепчи? И на то можемо да пружимо одговор, да спасавамо Трепчу на другачији начин, али тиме би само показали да желе да нам направе штету", рекао је премијер.
На питање како би изгледао компромис у вези с Трепчом, Вучих је рекао да би то предузеће имало огроман успех ако би се фузионисало.
"Ако бисмо успели суштински да функционишемо заједно не би било краај успеху Трепче. Могли бисмо да остваримо велики извоз. То је једино економски оправдано решење", рекао је премијер.
Никоме нећемо "преписати" нешто што је српско
Премијер је изјавио данас да Влада Србије никоме неће "преписати" нешто што је српско, јер на то просто нема права.
Вучић је изразио уверење да у Влади Србије постоји мудрост и снага да се разговори са Приштином наставе, без обзира на то шта о томе мисли косовска министарка за дијалог Едита Тахири.
То није питање за ову владу само, рекао је премијер Вучић, то је питање и за све министре у влади.
"Наш посао је да разговарамо и ми ћемо да разговарамо, али не можемо да прихватимо да без разговора и без било чега за Србију некоме препишемо оно што је наше. То није питање онога ко води владу данас, питање за мене или за било којег министра. Не постоји тај који то може да уради", рекао је Вучић на ванредној конференцији за новинаре.
Указао је и да се у најтежим сукобима и ратовима ствари решавају разговорима.
"Ми се не хвалимо мшићима, ми се хвалимо миротворном политиком, да са вама имамо најбоље могуће односе, да имамо присуство у Србији и бизнисмена из Албаније и КиМ", рекао је Вучић.
Каже да је инсистирао код Марка Ђурића да се нађе решење да кроз Србију пролази што више аутомобила са КиМ, да се поштује проток људи, роба, капитала. Јер то је, каже, живот.
"Прихватам да је Тахири 'најјача'. Само се молим да ту силу не показује на делу, јер то нећемо дозволити", поручио је премијер Вучић.
Нема промене европског курса
Остајемо на европском путу и нећемо уводити санкције Русији, поручио је данас премијер Александар Вучић, поводом дилема у јавности да ће догађаји око Трепче и Телекома утицати на промену курса и политике Србије.
Премијер је, не остављајући дилеме у том погледу, истакао да је Србија спремна и на компромисе, ако су и други спремни:
"Биће компромиса, јер је важно да идемо напред, да размишљамо о будућности", истакао је Вучић на прес конференцији у Влади Србије.
Он је рекао да је реч о нашој будућности, а не о томе да се бусамо у прса, јер то неће "исплатити" пензије и плате, нити донети нове инвестиције.
"Ако се неко питао, Србија остаје на европском путу, то је политика коју сам кандидовао на изборима и нисам лагао када сам је предложио. Тако да ако могу да водим такву владу - водићу је, ако не - нека је води неко други", рекао је Вучић .
Вучић је поручио да Србија мора да настави да разговара са Европом, мора да настави да разговара са свима, мора да настави своју економску политику.
То ће, рекао је, додети нове инвестиције.
"Дигли смо нос изнад воде, али уста су нам још под водом, а неки би да се бијемо с целим светом..", рекао је Вучић и додао:
"Ту политику нећемо да водимо, али нећемо ни да дозволимо да нас газе", закључио је премијер.
Није било писма Бриселу
Прдседник владе изјавио је данас да Влада није упутила никакво писмо Европској комсиији у вези с Трепчом.
„Тамо седе наши партнери. Ми желимо да будемо део тог друштва. Са њима ћемо прво разговарати“, рекао је премијер.
Вучић је прецизирао да је најављено да је у припреми писмо, али да оно није упућено, нити је он потписао било какав допис Европској комисији везано за Трепчу.
Он је оценио да нема никаквог смисла "показивати мишиће", јер то су обично показивали они који су имали недостатак хабрости пре свега, али и памети.
Политика је објавила да је влада упутила у Брисел писмо поводом отимања Трепче.
Нећемо пред СБ УН, још није угрожен мир
Вучић је изјавио данас да је он одлучио да се о питању Трепче не тражи ванредна седница Савета безбедности УН, јер још није угрожен мир.
Он је, на конференцији за штампу, рекао да је то једина тачка предлога Канцеларије за Косово и Метохију коју није прихватио.
„На Савет безбедности УН се иде ако је угрожен мир. Ја мислим да то још није случај. Одлука Приштине јесте опасан потез, али још није угрожен мир“, подвукао је он.
Вучић је нагласио да ће Влада покушати да искористи све могућности разговора и дијалога за решавање проблема.
„Пустите да пробамо да разговарамо и вратимо ствари у нормалу, да пробамо да неки људи размеју да је 21. век и да морамо да развијамо добре односе и мислимо на наше економије, будућност, бебе“, рекао је он додајући да прихвата сву одговорност за своју одлуку.
„Нисам прихватио тај предлог, јер нисам циркуски премијер, и зато што мени не треба да урличем на телевизији носећи српску заставу и објашњавајући свима како сам велики Србин, а да резултат на семафору буде 0:1“, казао је Вучић.
Он је упитао шта бисмо добили седницом Савета безбендости УН, додајући да ионако постоји расправа о Косову и Метохији у новембру, за коју је шефу дипломатије дат налог да говори о Трепчи.
Вучић је истакао да би ванредна седница Савета безбедности УН само изискивала трошење пара за одлазак у Њујорк, где би били суочени са прегласавањем.
„Нећу да идем тамо само да би Србима показао ко су пријатељи и ко непријатељи“, казао је премијер.
Како лажни грађански и националистички сектор тумачи споразум
Вучић је истакао да лажни грађански и лажни националистички сектор износе тврдње које немају никакве везе са Бриселским споразумом иако не познају тај документ уопште.
Он је рекао да би, на пример, волео да види у којој се то тачки Бриселског споразума помиње Трепча, додајући да се ради о документу који има свега страну и по.
„Свашта изговарају и исписују, а појма немају шта пише у Бриселском споразуму. Ако сте толико лењи да не можете да прочитате једну и по страну, није ни чудо што имате мало гласова. Да радите мало више, добили би више гласова. Прочитајте документ, јер има превод и на српском и на оба писма“, објаснио је Вучић.
Он је подвукао да је суштина споразума Заједница српских општина, која чини више од пола тог документа.
Разговараћемо са српским политичарима на Косову и Метохији
Премијер Србије изјавио је данас да је добра одлука српских политичара у покрајинској влади и парламенту да замрзну своје функције и истакао да ће с њима тек разговарати.
Вучић је, одговарајући на питања новинара, рекао да, су српски политичари у косовској влади и парламенту, без обзира што су често критиковани у медијима, највећи део својих одлука увек желели да усаглашавају са одлукама Владе Србије.
“С њима ћемо тек да разговарамо. Они ће бити ти који ће да нас обавесте о својим будућим потезима. Не кажем да ћемо директно да утичемо, али они увек желе да чују наше мишљење”, рекао је Вучић.
Година | Месец | Недеља | Дан |
---|---|---|---|
11 | 136 | 591 | 4140 |