МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Ђурић: УНМИК непријатан сведок, покушавају да га склоне
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
10 130 567 3969
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Ђурић: УНМИК непријатан сведок, покушавају да га склоне

17. август 2017. Извор: Танјуг

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић је изјавио данас да је УНМИК непријатан сведок за све који крше међународно право и да зато покушавају да га склоне.

Марко Ђурић

Фото: Танјуг

Ђурић је, коментаришући јучерашњу седницу у Савету безбедности о ситуацији на КиМ и како види захтеве Приштине за укидање УНМИКа уз образложење да би тај новац могао боље да се потроши, рекао да је једностано проглашење КиМ незаконито и да је зато њима потребно да се уклоне непријатни сведоци.

"УНМИК је непријатан сведок за све оне који крше међународно право и илегалне сецесије наше јужне покрајине, погрома и злочина и свега што се дешава противно међународном праву. Сад би те земље које су пре само неколико година покушале да прекрајају наше границе, а сад говоре тобоже да никакве границе не могу да се прекрајају, они би хтели да сакрију УНМИК и да се направе да је све одувек било онако како су они планирали", истакао је Ђурић гостујући на РТС-у.

Он је рекао да је Србија бранећи себе бранила међународно право, док су други нападајући Србију поткопавали темељне принципе међународног права.

"Цинично је да представници појединих земаља, на пример Велике Британије кажу да не може да се разговра о мењању граница на Балкану које су они покушали да промене пре само неколико година", додао је Ђурић.

То показује врсту циничног односа који говори и о томе да код појединих представника међународне заједнице нису сазрели услови за објективно сагледавање стварности.

На питање како коментарише то што поједини кажу да нема дијалога, на пример немачка амбасадорка у Приштини - јер не може ни да буде дијалога када је Приштина слаба, а Вучић јак, Ђурић каже да, пре свега, Вучић и Србија држе своју реч и када се Србија на нешто обавеже то и поштује.

Он је запитао где је поштовање приштинске стране по питању Заједнице српских општина и других договорених ствари.

Каже да би волео да је притисак међународне заједнице на Приштину, како би дошло до дијалога, мало доследнији.

"Видим да када је реч о европским интеграцијама Приштине се говори о некаквој демаркацији наше границе, дакле да Приштина врши демаркацију наше границе, што је јасно у интересу статусног става који има Приштина, или о питању борбе против криминала и корупције што је у интересу свих, али нико од њих не поставља Приштини услов за Заједницу српских општина да би добили неки напредак по питању односа са ЕУ".

Када је реч о формирању покрајинске владе, Срби на КиМ, према његовим речима, хоће да буду део решења, а не проблема.

На КиМ ће бити одржани локални избори 22. октобра, а Ђурић истиче да је за нас наважније да Српска листа, која је стожер окупљања српских интереса и сарадње Срба на КиМ и органска веза са Београдом, настави да буде успешна у томе као што је била на парламентарним изборима када је успела да окупи више од 90 одсто Срба на позив државе Србије и председника Александра Вучића.

"За нас је важно и да направимо са унутрашњим дијалогом, који може значајно да ојача преговарачку позицију Србије и важан је и због будућих генерација зато што можемо да постигнемо што је могуће већу друштвену кохезију да би могли сви заједно да одговоримо на изазов са којим суочавамо и у томе је стратешка дубина иницијативе коју је покренуо председник Вучић", истиче Ђурић.

Додаје да представници различитих политичких групација, са друге стране, "попут Калимера кукају када им се одговори на неки од предлога".

"Саша Јанковић предлаже да Косово буде примљено у Интерпол, Тадић да буде примљено у УН. Када им се одговори нешто они кукају, ваљда мисле да је дијалог монолог. Помиње се и тзв. кипарски модел, мислим да су то помињали Санда Рашковић Ивић и Оливер Ивановић, али ја сматрам да то није добар модел за Србију, јер не видим да је било шта озбиљно решено на Кипру, пре неку недељу су пропали преговори, Срби нису ни Грци ни Турци", нагласио је Ђурић.

Он је додао да би сасвим сигурно унутрашњи дијалог допринео наставку дијалога Београда и Приштине.

Ђурић подсећа да Албанци више од једног века, од оснивања Призренске лиге, знају шта хоће и раде на томе и поручио да ми зато треба да се добро замислимо и окупимо све наше снаге у борби за очување онога што је наше на КиМ, да сачувамо наш народ, наше светиње и земљу односно КиМ.

Рекао је да је први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић јуче у Њујорку изнео чињенице о стању на КиМ, унутрашњем диајлогу и настојањима Србије да кроз дијалог и миран начин пронађе решење, што је и окосница политике коју заступа Вучић.

Последње вести

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
10 130 567 3969
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике