МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »​ Танасковић: Бан ће деловати у складу са Резолуцијом 1244
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

​Танасковић: Бан ће деловати у складу са Резолуцијом 1244

01. август 2015. Извор: Данас

Амбасадор Србије при Унескоу Дарко Танасковић изјавио је да би евентуални улазак Косова у Унеско нашу културну баштину довео у неповољну позицију, али да праву опасност представља намера Приштине да донесе закон којим би сво споменичко наслеђе на Косову било власништво те самопроглашене државе.

Танасковић је за „Данас“ рекао и да захтев Косова за пријем у Унеско представља покушај да се ситуација створена политичким кршењем Резолуције 1244, капитализује и на нивоу система УН, али да то не мора бити тако, јер је генерални секретар УН Бан Ки Мун поручио да ће деловати у складу са Резолуцијом 1244.

Амбасадор објашњава да би у случају уласка Косова у Унеско српски споменици територијално припадали Косову, али да Конвенција о заштити културних добара Унескоа нигде не говори о припадању у смисли власничког поседовања.

„Она помиње само добра која се налазе на територији држава чланица, уз напомену да њене одредбе не могу довести у питање стање реалног права, а то значи и имовинско-правни статус утврђен домаћим правним прописима", објашњава Танасковић.

Међутим, према његовом мишљењу, права опасност не прети од Унескоа и од Конвенције, већ од намере Приштине да донесе закон о заштити културне баштине, у коме би стајало да је свеколико споменичко наслеђе на Косову власништво државе Косово, како је то у неколико наврата изјавио и косовски премијер Иса Мустафа.

Танасковић каже и да не треба имати илузија да ће његови састављачи добровољно одступити од намере отимања, правног и културног, српске баштине не Косову и у тој области предстоји истинска борба првенствено правним, али и дипломатско-политичким средствима.

Танасковић објашњава и да улога Унмика у подношењу косовске кандидатуре не постоји, јер Секретаријат Унескоа, придржавајући се Резолуције 1244, није био спреман да ступи у непосредну службену комуникацију с Приштином, односно ентитетом који нема међународно-правни субјективитет, и са становишта УН није држава.

Танасковић додаје да би преузимање улоге поштоноше између министра иностраних послова Косова и генералног директора Унескоа драстично излазило из оквира надлежности Унмика.

Он међутим каже да су и подносиоци захтева за пријем Косова у Унеско свесни да им је рушилачки, маћехински и отимачки однос према српској културној баштини на КиМ слаба тачка доказивања да заслужују пријем у ову организацију посвећену високим цивилизацијским циљевима, па се у последње време тактички лукаво и прозирно утркују у изјавама којима настоје да увере свет у своје часне намере и уважавање српског карактера културне баштине под заштитом Унескоа, укључујући и то да је оно у власништву СПЦ.

Танасковић сматра да им се не може веровати, иако то покушавају да докажу и дељењем публикације такозваног Министарства за иностране послова Косова на енглеском језику, под насловом "Косово у Унескоу", где се наше споменичко наслеђе "политички коректно" третира као српско и изричито везује за СПЦ.

Амбасадор оцењује и да би улазак Косова у Унеско нанео озбиљан ударац бриселским преговорима, који и онако тешко иду, али да сам покушај кандидатуре не би морао имати значајнијег ефекта, јер Приштина све време на разним странама вуче потезе супротне духу конструктивног преговарања.

Танасковић закључује да сви аргументи снажно говоре у прилог оправданости нашег супротстављања пријему Косова у Унеско, да је наше да учинимо све што је могуће, а да ли ћемо остварити своје право велико је и неизвесно питање.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике