МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Терзић присуствовао обележавању Савиндана у „ОШ Свети Сава" у Косовској Митровици
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 139 607 4255
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Терзић присуствовао обележавању Савиндана у „ОШ Свети Сава" у Косовској Митровици

27. јануар 2026.

У Основној школи „Свети Сава“ у северном делу Косовске Митровици јутрос је пресечен славски колач поводом обележавања школске славе – Савиндана и Дана ове образовне установе, која на данашњи празник слави и 65 година постојања.

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

Свечаном чину присуствовали су бројни чланови колектива школе, као и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Милош Терзић, градоначелник Милан Радојевић и председник Привременог органа Иван Запорожац.

„Као представник владе Републике Србије и Канцеларије за Косово и Метохију увек прво искористим прилику да се захвалим нашем народу, нашим учитељима, професорима, наставницима на Косову и Метохију зато што и у тешким околностима чувају заједно са њиховим породицама српско име и презиме у нашој јужној српској покрајини. Ми смо се данас окупили око нашег првог српског просветитеља и архијепископа, око Светог Саве и ово је један од најважнијих датума за нас Србе, слободно можемо тако да кажемо и Свети Сава нам је оставио у аманет као народу вредности попут знања и образовања, али нас је окупио и око наше српске православне цркве и даривао нам да имамо оно што се зове љубав према отаџбини. Свети Сава се данас обележава у свим српским срединама и свим српским школама и на Косову и Метохији и широм света, где се год учи ћирилица, где се говори о српском националном идентитету, а његов центар је управо на КиМ. Стога нам КиМ као народу и као Србима говоре где смо и где морамо да будемо и у будућности“, истакао је Терзић.

Терзић је поручио да је држава Србија увек уз свој народ на Косову и Метохији.

Славски колач је пресекао протојереј Радослав Јанковић, наставник верске наставе у овој школи и поручио да се данас радујемо дечијим гласовима који су мир, нада и будућност.

„Зато и наш пут јесте пут свете вере православне, да се држимо праве вере и да чинимо добра дела. Тако нас је благословио Свети Сава, зато и ми њему кличемо с љубављу да нас он благослови и да будемо на путу праве вере и добрих дела, да би тако били сведоци вечног живота. Ако тако будемо живели и владали, понашали, онда ће благослов Божији бити са нама и заиста се данас радујемо овим дивним гласовима, ове дечице, ових ученика. То је наша будућност, наша нада, наша снага. Нека нас Свети Сава све благослови и дарује мир, љубав, слогу, радост и све оно што је потребно у нашем животу, а ова школа јесте сведок те љубави Божије. Бог вас благослови и свако добро дариво. Свети оче Саво, моли Бога за нас. Срећна слава, да славимо пуно лета и више година, све у здрављу и весељу“, рекао је Јанковић.

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

Директор ове образовне установе Милорад Јовановић истакао је да 750 ученика показује колико породица жели да остане, живи и да се образује у Косовској Митровици.

„Свети Сава је школа која се поноси овом децом. Имати 750 ученика на овом трусном подручју, децу која су спремна да живе овде са својим родитељима и да раде и да уче у нашем просветном систему, то је благостање, то је част и задовољство. Због тога сам срећан и користим прилику да данас на јубилеју Основне школе Свети Сава која је данас слави 65 година свог постојања свима нама пожелим пре свега добро здравље, срећу, радост, благостање и да наша школа остане у нашем систему, да и даље радимо онако како смо научили и онако како је најбоље. Срећан Савиндан“, рекао је Јовановић.

Након сечења славског колача, обележавање Савиндана биће настављено у Митровачком двору, где ће ученици Основне школе „Свети Сава“ приредити свечану академију посвећену првом српском архиепископу и просветитељу Светом Сави.

Основна школа „Свети Сава“ у северном делу Косовске Митровици већ 65 година представља једну од најзначајнијих образовних установа у овом граду, негујући традицију, знање и духовне вредности српског народа.

Последње вести

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 139 607 4255
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике