МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Бан поздравља дијалог, упозорава на спорост формирања суда
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Бан поздравља дијалог, упозорава на спорост формирања суда

18. август 2015. Извор: Танjуг

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун поздравио је, у најновијем извештају о раду УНМИК-а наставак преговора Београда и Приштине о нерешеним питањима, укључујући успостављање Заједнице српских општина, и изразио жаљење због спорости косовских институција када је реч о формирању Специјалног суда.

Извештај обухвата период од 16. априла до 15. јула 2015. године, а објављен је уочи седнице Савета безбедности УН која ће бити одржана 21. августа којој ће присутвовати шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Према Бану, "спор напредак косовских институција током периода обухваћеног извештајем у правцу успостављања Специјалног суда за злочине ОВК је "значајан извор забринутости".

"Таква одлагања су за жаљење и подривају имиџ Косова и, што је још важније, представљају изгубљену шансу да се постави добар пример посвећености правди и одговорности," рекао је Бан позвавши актере да "удвоструче напоре" и раде "у служби темељних и дугорочних интереса свих становника Косова".

Он је поздравио наставак преговора Београда и Приштине на техничком и високом нивоу у оквиру дијалога уз посредовање ЕУ, нарочито састанке одржане у јуну о нересеним питањима примене Бриселског споразума, укључујући успостављање Заједнице српских општина, као и питања енергетике и телекомуникација.

Током периода обухваћеног извештајем уочен је спор темпо примене неких тачака, рекао је Бан и изразио наду да ће позитиван утицај који је дијалог већ имао на терену охрабрити обе стране да наредних месеци приступе решавању других изазовних питања.

Бан је у извешстају констатовао да се суђење Оливеру Ивановићу, који је у притвору од 28. јануара 2014. наставља саслушавањем сведока пред судским већем Еулекса и да је притвор Ивановићу продужен до 26. августа, а Драгољубу Делибашићу до 4. септембра.

Генерални секретар је навео и да је охрабрен примерима продуктивне сарадње међу локалним лидерима, нарочито градоначелника Северне и Јужне Митровице и додао да је тај позитиван и значајан тренд потребно одржати и ојачати.

"Такве иницијативе, које конкретно побољшавају свакодневни живот косовских грађана, помажу да се смање тензије и користе свим заједницама на Косову", рекао је Бан, напомињући да ће УНМИК наставити да се ангажује на пројектима изградње поверења, како би подржао помирење на нивоу заједница.

Према његовим речима, темпо рада на расветљавању судбине несталих не треба да ослаби.

Генерали секретар УН је оценио да се Косово и регион суочавају са транснационалним изазовима, нарочито када је реч о радикализацији младих и екстремизму, подсећајући да је канцеларија специјалног тужилаштва на КиМ подигла оптужнице за тероризам против 32 особе због навода да су се придружиле, охрабривале друге да се придруже или регрутовале особе за борбе у Сирији, или су прикупљале наовац за ИСИЛ.

Безбедносну ситуацију на Косову у протеклом периоду, Бан је оценио као генерално стабилну, наводећи да је било неколико инцидената против мањинских заједница и протеста против владе.

Број напада на верске објекте је нешто мањи у поређењу са претходним периодом, указао је он и навео да је од 22 инцидента, девет напада било усмернено на објекте Српске православне цркве, а по четири на муслиманске и римокатолочке објекте, а на мети је било још пет других места културног наслеђа.

Када је реч о повратку, канцеларија УНХЦР забележила је добровољни повратак 132 појединца, од чега 78 Срба, на Косово у априлу, мају и јуну, што је, како је констатовао, у складу са трендом опадања броја повратника исказаном у претходном извештају.

Уз извештај генералног секретара УН објављен је и извештај високе представнице ЕУ за спољне послове и безбедност Федерике Могерини о активностима мисије ЕУЛЕКС на Косову у истом периоду.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике