МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести » Дачић:У дијалогу са Приштином кључни ЗСО, повратак расељених, положај СПЦ
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Дачић:У дијалогу са Приштином кључни ЗСО, повратак расељених, положај СПЦ

21. август 2015. Извор: Бета

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас у Њујорку да су у даљем дијалогу са Приштином, за Београд кључна питања формирање Заједнице српских општина (ЗСО), повратак интерно расељених особа, положај Српске православне цркве и имовина.

Дачић је на седници Савета безбедности УН на којој је разматран рад мисије УНМИК на Косову и Метохији, оценио да је стварање услова за одрживи повратак интерно расељених особа један од кључних сегмената процеса помирења али је и додао да такви услови у покрајини не постоје.

"У свету, после окончања сукоба, у просеку 25 одсто избеглица и расељених лица врати се у свој домове. Према статистикама, минимум је 12 одсто, а највиши проценат достиже и преко 50 одсто. Од преко 220.000 лица која су напустила Косово од 1999. године, у протеклих шеснаест година одржив повратак је остварило само њих 1,9 одсто, а у Србији је и даље расељено око 204.000 лица, што значи да је проценат одрживог повратка испод свих светских стандарда и просека", навео је Дачић.

Према његовим речима, неопходни услови за повратак укључују и одговарајуће безбедносне гаранције, слободу кретања, постојање ефикасног механизма реституције имовинских и других припадајућих права, заштиту од дискриминације, гарантовани приступ институцијама система, документима и правди, као и подршку економском осамостаљивању повратника.

Говорећи о процесу приватизације на Косову и Метохији, Дачић је указао на тенденцију приватизације јавних и друштвених предузећа у срединама с већинским српским становништвом, чији је мотив, како је рекао, уништавање економских ресурса у српским срединама.

Министар је додао да је Србија затражила да се обустави процедура усвајања Закона о Агенцији за упоређивање и верификацију имовине који се налази у скупштинској процедури на Косову, а којим се директно крши Технички споразум о катастру из 2011. године.

"Тим нацртом закона се стварају услови за легализацију противзаконито одузете имовине Срба, чиме би се нанела огромна и непоправљива штета српској заједници у Покрајини. Управо имајући то у виду, затражили смо да се обустави процедура усвајања наведеног Закона и да се започне са спровођењем Техничког споразума о катастру, који предвиђа формирање тела састављеног од представника Београда, Приштине и ЕУ, које ће вршити упоређивање катастарске документације", казао је Дачић.

Он је изразио забринутост Владе Србије због намере мисије ЕУЛЕКС да локалном правосуђу у покрајини уступи око 500 случајева, од којих се 300 односи на ратне злочине.

"Ако ЕУЛЕКС спроведе поступак предаје предмета институцијама у Приштини, а посебно осетљивих предмета истрага ратних злочина почињених на територији Косова, последице би биле несагледиве по процесуирање ратних злочина почињених од стране ОВК над Србима, неалбанцима и Албанцима означеним као 'српским сарадницима' током оружаних сукоба 1998-1999. године", рекао је министар.

Како је истакао, уступање предмета ратних злочина од стране ЕУЛЕКС-а локалном правосуђу није у складу са активностима међународне заједнице ка формирању Специјалног суда за ратне злочине бивших припадника Ослободилачке војске Косова.

"Уколико би се ти предмети проследили локалном правосуђу, оправдане су сумње да ће многи материјални докази и сведоци бити уклоњени или застрашени, што би знатно отежало рад будућег Специјалног суда за ратне злочине. Не треба занемарити ни политички мотивисана хапшења и дуготрајне судске поступке, те двоструке аршине локалног правосуђа што показује пример лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића, који је у притвору од јануара 2014. године", рекао је Дачић.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике