МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Медији: Шта предвиђају споразуми?
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Медији: Шта предвиђају споразуми?

26. август 2015. Извор: Танjуг

У Бриселу су вечерас потписани споразуми о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици који ће како је најавио премијер Александар Вуцић бити обелодањени, а поједини медији пренели су делове и тумачења тих споразума.

Када је реч о споразуму о ЗСО наводи се да договор уклања препреке за успостављање ЗСО као институционалног механизма који представља гаранцију заштите права,и економског и свеукупног јачања српског народа у јужној Покрајини као и да је "уклоњена могућност арбитрарног утицаја Приштине на формирање, постојање или укидање ЗСО и тиме је одлучивање о овим питањима остало директно у рукама српског народа".

Наводи се и да је постављен поуздан оквир у коме ће ЗСО остваривати своје задатке и надлежности, посебно оне у областима здравства, образовања, економског развоја и просторног планирања.

"ЗСО ће заступати интересе свих српских општина и српског становништва КиМ, не само на Косову, већ и у иностранству. ЗСО ће имати Скупштину која ће донети Статут, усвајати све његове измене и доносити све неопходне административне одлуке. ЗСО ће имати председника који ће представљати ЗСО не само пред покрајинским институцијама, већ и у иностранству".

Према тим наводима, Савет ЗСО чиниће 30 чланова из редова најистакнутијих политичких представника српског народа и СПЦ на КиМ, а Веће ће уз помоћ администрације Заједнице бити надлежно за успешну реализацију свакодневних послова.

Такође, запослени у администрацији Заједнице уживаће статус запослених у другим јавним институцијама, а Заједница ће бити изузета од опорезивања и других сличних намета, као и од наплате царина на добра која набавља у циљу свог функционисања.

Признато је право ЗСО да се директно финансира од стране Републике Србије.

Кад је реч о споразуму о телекомуникацијама, наводи се да ће први пут од 1999. године Телекому бити омогућено несметано функционисање и пословање на територији КиМ у области фиксне и мобилне телефоније.

"Наши грађани ће моћи да позивају бројева на КиМ по цени локалних позива и без позивања позивног броја, Република Србија ће приштинској страни уступити на коришћење троцифрени позивни број за географску област, уз статусно неутрално наводење Косова са звездицом и фуснотом у документима Међународне телекомуникационе уније", преносе медији.

У споразуму о мосту у Косовској Митровици налаже се хитно постизање решења о разграничењу катастарских зона у Брђанима и додаје да ће за саобраћај бити затворена и преуређена у пешачку зону Улица краља Петра у северном делу Косовске Митровице.

"Договор ће се спроводити по фазама, а 15. октобра ће се мост комплетно затворити и оградити због припреме грађевинских радова чија ће реализација отпочети на пролеће 2016. године, а у процени испуњености безбедносних услова за отварање моста, кључну улогу ће имати градоначелници Северне и Јужне Митровице".

Спoразумом о енергетици договорена је примена Аранжмана о енергетици, којим се омогућава неометано функционисање фирми у власништву ЕПС-а на северу Косова и Метохије.

"Овим договором ништа се не мења за наше грађане који живе на северу Косова и Метохије, осим што се стварају предуслови за извеснију ситуацију у снабдевању становништва електричном енергијом".

Како се наводи, биће формиране две компаније у власништву ЕПС-а, од којих би се једна бавила трговином, а друга снабдевањем електричном енергијом на територији четири српске општине на северу КиМ.

"Питање имовине ни на који начин није предмет овог Аранжмана и власништво ЕПС-а над електроенергетском инфраструктуром и потенцијалима се не доводи у питање. Остају сачувана сва радна места наших радника који су запослени у енергетском сектору на простору КиМ" наводе медији.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике