МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Ђурић: Србија штити позицију у Унескоу
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Ђурић: Србија штити позицију у Унескоу

02. октобар 2015. Извор: Танјуг

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да Србија штити позицију у Унескоу и међународно право и да је тражила од ЕУ да у наставку разговора у Бриселу тема буде и заштита културног наслеђа Српске православне цркве.

Ђурић је указао да друга страна планира да кроз неколико година потпуно другачије прикаже манастире, што се најбоље види по начину на који су у Албанији приказани Високи Дечани и да фалсификовање историје прети да посеје дугорочно семе лоших односа.

"Штитимо своје право на истину о самима себи", рекао је Ђурић за РТС.

Ђурић је истакао да "неки од њихових умнијих и образованијих људи, који могу да се сматрају елитом, заиста верују да то није српско културно наслеђе, да Дечане није градио свети краљ Стефан Дечански, него неки средњовековни албански племић".

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију је нагласио да је жеља да се нормализују односи са Албанцима и створе услове да наши људи могу да живе у миру на Косову и Метохији.

Ђурић је указао да законском регулативом на Косову настоје да новим нацртом закона о културној баштини прогласе да су све цркве и манастири у власништву такозване "републике Косово" и да то неће проћи.

"Трудимо се да српско-албански односи не буду таоци било чијих политичких каријера и зато, иако нам се не свиђа кога су они изабрали за своје лидере, ми са њима разговарамо", казао је Ђурић.

И Епархија Рашко-призренска СПЦ је ангажована и то је интелектуални капацитет, од монаха из Дечана, до владике Теодосија и људи из Патријаршије у Београду, рекао је Ђурић и додао да је то један од заједничких државно-црквених, а требало би да буде и народних пројеката.

Говорећи о Српској листи, Ђурић је нагласио да мора да се подвуче црта када је реч о сукобима, јер "има нас доле сувише мало да би смо расипали енергију на нове сукобе" и указао и на друге проблеме, покушај одузимања Брезовице и положаја људи у школству и здравству.

"Знамо да се ми око статуса са Албанцима са њиховим политичарима никада не можемо сложити и никоме не пада на памет да признаје ту самопроглашену државност, али морамо се трудити да институције и судови нормално функционишу, да путеви буду добри", рекао је Ђурић.

Ђурић је рекао да је важно што домаћа привреда улази масовно на територију јужне покрајине и да се годишње на Косову и Метохији из централне Србије прода више од 500 милиона евра робе.

"Наше привредно присуство је залог и за боље политичке односе са вођама косовских Албанаца у будућности", оценио је Ђурић.

Ђурић сматра да одлука о отварању поглавља са ЕУ не зависи само од Србије, да је важно што се спроводе реформе, да су у том погледу сви услови испуњени и да се нада да ће та одлука бити донета што пре.

Поглавље 35 не може да замени дијалог између Београда и Приштине, а садржина тог поглавља не треба да буде таква да се у њему унапред прејудицирају решења из дијалога, истакао је Ђурић.

Он је додао да је предстојећа фудбалска утакмица између Србије и Албаније у Елбасану много више од игре, нарочито након свега што се дешавало на прошлој утакмици, где је Србија брутално закинута, иако је била изванредан домаћин и организатор.

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију је додао да не би смело да дође до нарушавања безбедности, да је то испит зрелости и одговорности за албанску владу и изразио наду да ће све проћи у реду.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике