МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Николић: Мишљење председника САНУ противно интересима Србије
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Николић: Мишљење председника САНУ противно интересима Србије

18. октобар 2015. Извор: Танјуг

Председник Србије Томислав Николић саопштио је данас да га је веома непријатно изненадила изјава председника САНУ Владимира Костића, да је Косово дефакто и дејуре изгубљено за Србију, чиме је, како је истакао председник Републике, јавно изнео мишљење које је супротно интересима Србије.

"Председника Николића је веома изненадила, да не употребимо много грубљу реч, изјава председника САНУ, професора Владимира Костића, да је Косово де фацто и де јуре изгубљено за Србију и да је савез са Русијом вештачка алтернатва и да Србија 'повраћајући треба да уђе и у тај рај Европске уније'. Професор Костић је то изјавио и остао жив", саопштила је служба за сарадњу с медијим председника Србије.

У саопштењу се наводи да је професор Костић јавно изнео мишљење које је супротно интересима Србије и уверењима велике већине грађана Србије.

"У тренутку када држава води тешку борбу, упркос страховитим притисцима, примени дуплих стандарда од стане оних који промовишу независност Косова. Србија није учинила ниједан корак који би допринео да самопроглашена независност буде реалност. Разговори се воде како би грађани Србије заједно са Покрајином могли да живе нормално, без страха од ратова, безбедно и слободно", нагласио је Николић у саопштењу.

"Професор Костић је рекао да треба да се одрекнемо дела своје територије да признамо реалност. Како он или било ко може да се одрекне нечега што није његово? Није Косово Ваше, нити било ког појединца. Косово припада и нашим прецима и нашим потомцима. Косово је натопљено крвљу оних који су за њега положили живот. Тамо су вековима живели, радили и градили Срби. Тамо су тапије о оснивању манастира сачуване у камену. Не постоји Србија деценију или две. Србија постоји више од једног миленијума, Србија дуже постоји на постору Хвосне него на подручју Београда", истиче се у саопштењу.

Николић уједно поставља питање, да ли онај који живи у једном трену српског битисања сме на себе да стави одговорност за комадање Србије?

"Тешко је повраћајући ући у рај Европске уније, али је много теже и болније ући у рај Европске уније без делова тела. Они који данас воде Србију изабрани су од народа да не издају Косово. Да покушају да убеде европске пријатеље да Србија може да буде део европске породице заједно са Косовом и Метохијом", додаје се у саопштењу.

Николић напомиње да је часно водити такву политику, али да се не жали и не говори како му је тешко да убеђује своје колеге широм света шта Косово и Метохија значи за Србију и какав је злочин покушај ампутације Косова и Метохије од Србије.

"На крају крајева ни пет члалница Европске уније није признало 'Косово'. Како би Србија могла да призна, а њених пет европских пријатеља није то учинило. Ако погедамо мало даље, шта би се десило касније, да се ту испред наших очију формира исламска држава? Па да крене на остатак Србије?", упозарава Николић.

У саопштењу се истиче и да професор Костић има изванредна знања у области којом се бави.

"У тој области је неприкосновен стручњак и светско име. Али, не чини само струка једног академика и професора који образује читаве генерације оних који ће обликовати будућност Србије. Морал и патриотизам у најплеменитијем смислу те речи, чине једног научника великим. То су вредности које дају смисао науци. Све остало је ларпурлатизам", додаје се.

Такође се подсећа да Србија дуги низ година чека да се САНУ изјасни о кључним питањима која се постављају, да изнесе свој заједнички став и да се постигне консензус о доношењу најважнијих одлука које се тичу будућности и напретка наше нације.

"Све важне институције и установе су давале свој став, понекад подршку, понекад не, али постоји уверење о заузетој позицији. Али, не и од најважније институције која би требало да буде интелектуални крем српског друштва. Можда је боље да је остало тако", наводи Николић.

Он је још истакао да очекује од САНУ да се изјасни о израженом ставу професора Костића и да ли после такве изјаве може да остане на њеном челу.

Председник Српске академије науке и уметности (САНУ) др Владимир Костић изјавио је да је у овом тренутку једина политичка мудрост на који начин, са елементима достојанства, напустити Косово, јер "ни дефакто ни дејуре није у рукама Србије".

"Неко овом народу мора да каже да Косово више није дефакто нити де јуре у нашим рукама. Бојим се да је, у овом тренутку, једина политичка мудрост на који начин, са елементима достојанства, напустити Косово које дефакто и де јуре више више у нашим рукама. И то неко овом народу мора да каже", рекао је Костић за Радио Београд.

„Уколико један министар, премијер или представник мора да тражи дозволу да уђе на ту територију, то врло јасно говори да немамо више ни људске, ни економске, ни било какве друге капацитете да тамо наметнемо сопствену вољу", додао је Костић.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике