МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Студенти и грађани против чланства самопроглашеног Косова у Унеску
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Студенти и грађани против чланства самопроглашеног Косова у Унеску

21. октобар 2015. Извор: Танјуг

Студенти Приштинског универзитета и грађани Косовске Митровице данас су се на протесту, који је одржана у Косовској Митровици, успротивили евентуалном пријему самопроглашеног Косова у Унеско.

Студенти, којима су се придружили грађани, прошетали су улицама Косовске Митровице, а протест је одржан у близини главног ибарског моста у овом граду.

Окупљени су носили транспаренте на којима је било исписано: "Косово је Србија", "Не Косово у Унеско", српске тробојке, фотографије на којима се виде спаљене српске цркве и манастири на Косову и Метохији, а на којима је било исписано "Чувари светске културне баштине".

Представник студената СКОНУС-а Милан Савић поручио је да они који су нас бомбардовали и отели наше Косово, који траже да променимо свест, сада намеравају да Србији и српском народу отму право на историјиу, културу и идентитет.

"Имају намеру да Пећка Патријаршија, Високи Дечани, Грачаница, Бањска, постану за Србију и српски народ иностранство. Да ли је икада некоме постављено тако ужасно и цинично питање? Како је могуће да једна Француска подржава улазак тзв. независног Косова у Унеско? Како би се осећали наши пријатељи када би им неко спалио Нотр Дам, а онда тврдио да је то његова културна баштина", рекао је Савић.

„Тражимо правду, истину, слободу и оно што нам припада. Зато молимо Европу и савремени свет да се не одричу себе, Микеланђела, Петрарке, Гетеа и свих других великана, који би се данас постидели пред оним што њихове државе раде - да једном старом европском народу отму његове светиње“, рекао је Савић.

Према његовим речима, каква год да буде одлука Унеска, Косово и Метохија ће заувек остати друго име за српску историју, културу, идентитет, наша нераскидива веза са Немањићима, Лазаревићаима, Обилићима и свим нашим јунацима, наш завет и највећа светиња.

Председник Студентског парламента Филозофског факултета Немања Бишевац поручио је да се евентуалним уласком Косова у Унеско српском народу на бруталан начин одузима и краде његов идентитет.

Протест је симболично одржан у 12.44 сати, да би се и на такава начин указало да је Косово и Метохија под јурисдикцијом УН и Резолуције СБ 1244.

Београдски студенти протествовали против пријема Косова и Метохије у Унеско

У знак протеста против могућег пријема Косова и Метохије у Унеско, студенти Правног факултета, заједно са студентима других факултета, окупили су се данас испред зграде те високошколске установе у Београду.

Студент Станко Дебељаковић рекао је новинарима да студенти желе на миран и достојанствен начин да искажу свој став и покажу шта мисле о могућем пријему Косова и Метохије у ту организацију Уједињених нација.

Он је нагласио да култура и традиција српског народа почивају на Косову и да нису сагласни да они који су се на непримјерен и груб начин опходили према њој, сад треба да брину, и то кроз Унеско.

Окупљени су носили српске заставе и транспаренте којима се противе пријему КиМ у Унеско, попут "Руше и пале свето и небеско, зар се такви примају у Унеско?", "Шта је следеће-ИСИЛ?", "ОВК и НАТО злочинима отели Косово"...

Нешто касније се око 800 студената окупило испред Храма Светог Саве и поручило да се српска омладина никада неће одрећи Косова и Метохије. Студенти су протествовали и у Новом Саду и Косовској Митровици.

Подсјетивши да се на Косову и Метохији налазе задужбине Немањића, студент Правног факултета Универзитета у Београду Игор Голубовић истакао је да студенти неће прихватити "шта год се они договорили или потписали" на пленарној седници Извршног савета Унеска.

"Колико год трајала борба, нећемо се одрећи оног што је наше. Туђе нам не треба, ми само бранимо своје. Један народ одређује његова култура, а ако неко покуша да уништи нашу културу, ми ћемо је бранити", поручио је он.

Према његовим ријечима, уколико се предлог за чланство Косова у Унеско прихвати, то ништа не мијења.

"То је само потпис на папиру који за нас нема никакво значење", навео је Голубовић, истичући да студенти подржавају државу у борби против пријема Косова у Унеско која следи тек у новембру.

С њим се сагласио и његов колега Ðорђе Лелек који је истакао да Косово не смије бити примљено у Унеско, јер "не постоји ништа што је на тој територији албанско".

На скупу се обратио и студент Факултета политичких наука Стефан Кнежевић, ријечима да је морална и историјска дужност да "обранимо оно што је наше", а у тој борби највећи савезник је историјско право.

На пленарној сједници Извршног савјета Унеска требало би данас да се гласа о приједлогу Албаније и групе држава за пријем Косова у ту организацију, а Србија је позвала чланице Унеска да тај захтев одбију и одбаце.

Уколико приједлог буде усвојен, онда ће о пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска где се одлучује двотрећинском већином између 195 држава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.

ПРОТЕСТ УЗ ГУСЛЕ: Млади у Новом Саду против пријема Косова у Унеско

Неколико десетина младих окупило се код Споменика Светозару Милетићу где су развили транспарент на коме је писало "Ко је крив" уз списак српских манастира и цркава које су уништене или оштећене на Косову и Метохији.

На Тргу слободе у центру Новог Сада данас је одржан протест против пријема Косова и Метохије у Унеску, а који је организовало удружење "Млада српска снага".

Неколико десетина младих окупило се код Споменика Светозару Милетићу где су развили транспарент на коме је писало "Ко је крив" уз списак српских манастира и цркава које су уништене или оштећене на Косову и Метохији.

Они су се на Тргу задржали око 30 минута, а окупљенима су се обратила двојица чланова удружења "Млада српска снага".

Потпредседник тог удружења Стефан Пекић рекао је новинарима да се у исто време слични протести против пријема Косова у Унеско одржавају у Бањалуци, Београду и Косовској Митровици и да млади на тај начин изражавају своје незадовољство чињеницом да се уопште гласа о чланству Косова у тој међународној институцији.

"Унеско је највећа међународна културна институција и сматрамо да Косово не треба да буде њен члан, јер ће то да угрози културно историјске споменике на Косову који припадају Србији", рекао је Пекић.

Према његовим речима, удружење "Млада српска снага" основано је недавно и за циљ има окупљање омладине у Србији о којој, како каже, тренутно нико не води рачуна, због чега више од 50 одсто њих није запослено.

100.000 потписа против чланства Косова у Унеско

Генералној директорки Унеско Ирини Боковој предата је петиција против пријема Косова у Унеско коју је потписало 100.000 људи.

Фотографије потписаних докумената су објављене на друштвеним мрежама, а покретачи петиције су навели да је документ предат директно генералној директорки Унеско.

Петиција је Боковој предата око 14х у Паризу.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике