МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Ђурић: Приштина гази Бриселски споразум, нећемо ћутати
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Ђурић: Приштина гази Бриселски споразум, нећемо ћутати

29. октобар 2015. Извор: Танјуг

Приштина одлуком да споразум о Заједнице српских општина (ЗСО) упути Уставном суду опструише, спречава и онемогућава стварање ЗСО, али и гази и "баца под ноге" Бриселски споразум, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Ђурић је на конференцији за новинаре нагласио да то није једини потез Приштине који удаљава од нормализације односа.

Према његовим речима, Приштина намерава да од 1. новембра онемогући улаз на КиМ свим возилима са регистарским таблицама које је издао МУП Србије и да уместо личне карте уведе "некаква улазно-излазна документа".

"Све ово представља не један, већ три корака уназад у процесу нормализације односа Београда и Приштине, представља јасну намеру да се јасно опструира све договорено у претходном периоду и мислим да не би смело да остане без реакције ЕУ, која је гарант спровођења и Бриселског споразума и 26 појединачних договора", рекао је Ђурић.

Он је нагласио да Србија не може и неће да ћути о овом "бацању под ноге Бриселског споразума" и истакао да ће се сачекати повратак председника владе Александра Вучића из Москве, те да ће се на сутрашњој седници владе разговарати о том потезу Приштине.

Први корак који је Приштина требало да предузме је усвајање уредбе о оснивању ЗСО, рекао је Ђурић и навео да, уместо тога, данас Приштина "баца под ноге" Бриселски споразум.

"Србија не може и неће да ћути пред тиме и ми ћемо сачекати повратак председника владе из Москве и у консултацији са представницима Срба са КиМ предложићемо и мере која би влада требало у вези са тим да предузме", рекао је Ђурић.

Он је додао да ће се на сутрашњој седници владе као о хитној ставци разговарати и о том потезу привремених институција у Приштини.

"Нема сумње да јер реч о новом и додатном притиску за Србију у иначе веома тешким околностима, и покушају да се до сада постигнута остварења значајна за српски народ на КиМ преокрену и да се споразум у делу који је повољан по Србе поништи и измени. Понашање Приштине није усмерено ка примени споразума у доброј вери, јасно је одсуство добре намере и добре воље", нагласио је Ђурић.

Истакао је да је то за њега нечувено и скандалозно понашање и покушај да се до сад постигнута остварења преокрену и да се споразум у делу повољном по Србе поништи.

"Немојте да ми причате да Приштина није усвојила одлуку о оснивању ЗСО због тога што Аљбин Курти и не знам какви други разбојници бацају сузавац у парламенту. Да ли ми сада треба да измислимо неког Аљбина Куртија, који ће овде да баца сузавац и да се на то позивамо да не спроводимо ниједну од наших међународних обавеза и да ли би то неко у међународној заједници толерисао", запитао је Ђурић.

Он је истакао да ту нема духа нормализације односа и запитао се да ли ће међународна заједница остати нема на то.

Ђурић је подвукао да се далеко више може разговарати о томе шта албанска страна није спровела из Бриселског споразума, него шта јесте. Према његовим речима, не постоји ниједан елемент који је Приштина спровела, везан за ЗСО, постоји застој у интеграцији цивилне заштите, као и да 120 бивших припадника МУП-а Србије, који је требало да буду интегрисани као српски полицајци у покрајински МУП, нису до сада интегрисани, без образложења.

"По питању моста у Косовској Митровици и по питању Парка мира такође нема помака. Све што раде, раде да би одложили што је могуће више примену Бриселског споразума, јер изгледа да нимало нису задовољни споразумом, а то што су незадовољни, изговоре траже у конзервама са сузавцем и то не може да их амнестира од одговорности за потписан споразум", нагласио је Ђурић.

Говорећи о каменованој амбуланти у Сувом Долу, Ђурић је истакао да напади на Србе на КиМ нису производ самовоље појединаца, већ оркестриране политичке кампање уперене против Срба и српских интереса на КиМ.

"Ако неко на КиМ као доминантну тему намеће однос са Србима и ЗСО и то представља као највећу опасност и извор проблема, уместо корупције, криминала, онда није чудно да се многи људи нађу подстакнути да врше такве нападе. Мој апел Албанцима је да покажу мудрост и уздражаност и не буду предмет манипулације. Најоштрије осуђујем напад на Србе у Сувом Долу, није случајно ни када је напад извршен, ни где је извршен", рекао је Ђурић.

Ђурић је навео да ће премијер Вучић сутра разговарати са представницима ЕУ и да ће се озбиљно размотрити новонастала ситуација, као и потез Приштине.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике