МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »За недељу дана 130.000 потписа против чланства самопроглашеног Косова у Унеску
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

За недељу дана 130.000 потписа против чланства самопроглашеног Косова у Унеску

05. новембар 2015. Извор: Танјуг

У оквиру кампање "Не чланству Косова у Унеску“, коју води студентска канцеларија у Косовској Митровици, за недељу дана прикупљено је 130.000 потписа онлајн петиције.

Немања Бишевац, један од студената који воде ову канцеларију, рекао је Танјугу да им је циљ 200.000 потписа до 9. новембра, када се очекује гласање о предлогу за чланство такозваног Косова у Унеску на Генералној конференцији те организације.

“До сада је прикупљено преко 130.000 потписа. Наш циљ је да скупимо 200.000 потписа до 9. новембра, односно дана када се одлучује о пријему Косова у Унеско. Надамо се, трудимо се на свим друштвеним мрежама да активирамо људе да потпишу петицију”, рекао је Бишевац.

Онлајн петиција, дељење фотографија и видео-материјала по друштвеним мрежама је само део активности у склопу студентске борбе против пријема самопроглашеног Косова у Унеско, па су тако студенти из ове канцеларије предузели и конкретније кораке - успостављање контаката са медијима и званичницима делегација Унеска, њиховим амбасадама у Србији и БиХ, којима су слали писмо и сведочанстава о страдању српске културне баштине на КиМ.

“Ми смо прво одредили земље које ће гласати, које имају и које немају право гласа. Дошли смо до неке одређене бројке од 150 држава чланица које ће гласати и онда смо решили да земљама које ће гласати пошаљемо мејлове и писма њиховим амбасадама у Србији и БиХ. Прикупљамо фотографије, шаљемо писма, преводимо на све стране језике и шаљемо што путем мејлова што путем поште”, казао је Бишевац.

Он је рекао да одговоре још увек нису добили, али да су на пример неки медији у Кенији пренели вест о акцији студената против пријема Косова у Унеско, јер су се поред амбасада студенти директно обраћали и медијима у државама које ће гласати на Генералној конференцији Унеска.

Бишевац је подвукао да самопроглашено Косово не би требало да буде примљено у Унеско јер је, како је рекао, непостојећа, непризната држава.

“Косово и Метохија је неотуђиви део Србије, а друго зато што је културно наслеђе Србије на КиМ непроцењиво и од светске важности”, истакао је Бишевац.

Он је оценио да би пријем Косова у Унеско представљао отимање српске имовине и идентитета.

“Мислим да би то био скандал зато сто би пре свега наша Српска православна црква била оштећена зато што има манастире који су стари по седам, осам векова. Сматрам да би то био скандал зато што је то отимање наше имовине и нашег идентитета”, подвукао је он.

Бишевац је напоменуо да студентску кампању помажу и наши сународници који тренутно живе ван Србије и Републике Српске, па су тако донацију од преко 500 евра искористили за промовисање акције на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, а кампању шире и у сарадњи са страницом “Студенти за истину” на Фејсбуку.

Међутим, профил на Инстаграму им је угашен уз објашњење да су постављали слике узнемирујућег садржаја.

“Речено нам је да постављамо слике које су узнемирујуће, а ми смо само поставили истину - паљење српских цркава и манастира, светиња, уништавање споменика, гробница итд”, казао је Бишевац.

Студентска канцеларија која води кампању „Не чланству Косова у Унеско" у Косовској Митровици почела је са радом 29.октобра.

Циљ канцеларије је да својим активностима скрене пажњу домаће, европске и светске јавности на бројне разлоге због којих, како наводе, Република Косово не сме постати члан Унеска.

Канцеларију воде студенти Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, а придружили су им се и студенти универзитета у централној Србији, у Црној Гори и Републици Српској.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 134 586 4105
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике