МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Више од 200 расељених Срба посетило Урошевац
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Више од 200 расељених Срба посетило Урошевац

11. септембар 2016. Извор: Танјуг

Више од две стотине расељених Срба посетило је данас Урошевац и присуствовало светој архијерејској литургији коју је у цркви Светог цара Уроша служио епископ рашкопризренски Теодосије.

Са расељеним Србима били су министар за повратак и заједнице у покрајинској влади Далибор Јевтић, заменик покрајинског премијера Бранимир Стојановић и Миленко Џелетовић, извршни директор финансија у Телекому Србија.

Министар Јевтић није крио задовољство што су расељени успели да обиђу цркву у Урошевцу али је упозорио да и ове године у овом граду нема повратка.

“Још доста Срба у међувремену је наставило са продајом својих имања. То је нешто што забрињава. Свако продато парче српске земље је изгубљена шанса да у будућности буде више Срба на овим просторима, да дође до повратка расељених”, рекао је Јевтић.

Јевтић је нагласио да се неће одустати од повратка Срба и њиховог живота на овим просторима, напоменувши да је црква у Урошевцу спаљивана али и обновљена.

Стојановић изразио је задовољство што су расељени из Урошевца везани за овај град, али је указао да се живот Срба тешко обнавља у градовима и да је повратак у урбане средине ишао тешко.

“Морамо да наставимо да се трудимо, да наставимо да се боримо са овим људима и можда највећи део људи који су отишли из градова неће се вратити али морамо наставити да радимо да би можда њиховим потомцима омогућили да одрже везу, да не забораве и да се једног дана врате”, казао је Стојановић.

Зорица Војиновић која као расељено лице живи у Београду каже да Урошевац данас није оно што је био некада а да станови и куће које имају у централној Србији не могу да земене домове који су остали у овом граду.

“Обишла сам оно што сам могла да обиђем, јер нам је било ограничено кретање. Урошевац више није град из којег сам изашла и у којем сам расла…боли. Купили смо, свако од нас има и стан и неку кућу али дом не, домови су остали овде, али домови који данас не постоје”, рекла је Војиновић.

Она је истакла да је данас обишла плац, кућу где је рођена и да је призор који је видела растужио до суза.

“Сада је тамо паркинг простор, немате појма како је то”, рекла је она, захваливши се Канцеларији за Косово и Метохију и Министарству за повратак што су омогућили расељенима да буду у цркви у Урошевцу данас.

Са расељеним Србима био је и Џелетовић који је за Тањуг рекао да је Урошевац тужна слика цивилизоване Европе, подсетивши да је идеја о обнови цркве Цара Уроша рођена пре две године.

Тада је, каже Џелетовић, у цркви затекао само свештеника Којића у олтару и протиницу за певницом и ни једног парохијана, те да му је идеја о обнови цркве деловала нестварно.

“Било би незаслужено да не поменем Милету Радојевића, шефа Канцеларије за сарадњу са верским заједницама Владе Србије, који је имао велико разумевање и уложио велику снагу за обнову овог храма и којем се као Урошевчанин и у име свих расељених неизмерно захваљујем”,рекао је Џелетовић.

У општини Урошевац је пре сукоба на Косову живело око 30.000 Срба од чега близу 12.000 у граду.

Данас у центру Урошевца од Срба живе само јереј Трајко Влајковић са супругом и ћерком.

Парохијски дом и цркву Св. цара Уроша у Урошевцу обезбеђују припадници Косовске полиције а њихово присуство током данашње посете Срба овом граду било је појачано.

Јевтић и Стојановић траже заштиту и обнову храма у Приштини

Министар за повратак и заједнице у покрајинској влади Далибор Јевтић изјавио је данас да ће се инсистирати на заштити и довршетку радова на храму Христа Спаса у Приштини у који су минулих дана непознате особе провалиле и подметнуле пожар.

"Храм Христа Спаса у центру Приштине се и даље скрнави, напади на храм и све што се дешава неће нас поколебати да наставимо борбу и тражићемо да се храм заврши, у међувремену заштити и то је једино могуће када је у питању та светиња", изјавио је Јевтић.

Јевтић који је присуствовао литургији у цркви Св. Цара Уроша у Урошевцу нагласио је да Срби желе заједнички живот у миру са Албанцима и да радикални елементи на Косову не смеју да победе.

Заменик покрајинског премијера Бранимир Стојановић изјавио је да постоји начин да се заштити храм Христа Спаса у Приштини али само ако постоји добра воља оних који имају силу да то и ураде.

“Паљевина у храму је велика срамота за све лидере косовских Албанаца, за све оне који имају полуге снаге и моћи из међународне заједнице. Наставићемо да опомињемо, тражимо, све док тај храм не буде заштћен”, нагласио је Стојановић.

Он је навео да је неразумно да неко силу и снагу употребљава да би попио кафу у једном кафићу, да би обишао неке људе да задовољи свој хир негде на северу Косова а да не жели да ту исту снагу и силу употреби да заштити један “мученички храм” који је 17 година стално нападан и уништаван.

"То је велика срамота за њих и ако желе да са нама изграде нормалан живот, овакве ствари не смеју да се дешавају и тај храм мора да буде завршен и у својем сјају и лепоти остварен онако како је замишљен када је његова градња отпочела", закључио је Стојановић.

Непозната лица у петак су провалила у још недовршени храм Христа Спаса у центру Приштине и подметнула пожар.

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 136 591 4140
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике